21:13 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Acolo unde le este locul

10 Feb, 2003 00:00 714 Marime text

HC Lignitul Targu Jiu - HCM Constanta 26-30 (15-16)

Handbalistii nostri au urcat pe pozitia a doua a clasamentului, pe care o ratasera in ultima etapa a turului

In urma cu doua luni si jumatate, handbalistii de la Handbal Club Municipal Constanta pierdeau la Bucuresti titlul de vicecampioni de toamna. In urma unei infrangeri cu Dinamo (23-22), in care arbitrii i-au favorizat pe bucuresteni, jucatorii antrenati de Ion Craciun nu au putut beneficia atunci de esecul inregistrat de HC Minaur Baia Mare la Steaua, pentru a urca pe pozitia a doua a clasamentului. Iata ca dreptatea s-a facut ieri, in prima etapa a returului Ligii Nationale Masculine. Formatia noastra a reusit o victorie importanta in deplasare (26-30) la Lignitul Targu Jiu, o formatie ce s-a dovedit a fi o "nuca" tare pe teren propriu pentru Steaua, Dinamo si "Poli" Timisoara, trei dintre contracandidatele la un loc pe podium. In urma acestui rezultat, constantenii au urcat de pe locul trei pe doi, baimarenii cedand iarasi, de data aceasta la "Poli" Timisoara (30-26). Partida de la Targu Jiu a fost una dominata categoric de baietii nostri. Replica buna a adversarului si unele greseli la finalizare ale jucatorilor nostri au facut ca, la pauza, HCM sa conduca doar la un singur gol diferenta (16-15). Cu toate acestea, problema invingatoarei nu s-a pus niciodata, constantenii conducand pe tabela de marcaj aproape tot timpul. Repriza a doua a fost tot la discretia lor, rezultatul final fiind mai mult decat meritat. Pentru HCM urmeaza, duminica, o noua deplasare la CS Armatura Cluj. Un nou rezultat bun le va creste moralul inaintea partidei din etapa a treia cand la Constanta va sosi HC Minaur Baia Mare. Revenind la meciul de la Targu Jiu, sa notam, in final, si jucatorii care si-au trecut numele pe lista marcatorilor: Cazan (2), Racovitan (1), Hairi (4), Stavrositu (4), D. Ali (1), Puscasu (4), Fl. Nicolae (11), L. Toma (3).