13:16 29 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschetbaliștii de la Athletic Constanța, victorie în deplasare cu CSM Tg. Jiu

25 Oct, 2019 22:25 1589 Marime text
Echipa masculină de baschet Athletic Constanța a disputat în această seară partida din etapa a treia a Ligii Naționale, întâlnind în deplasare CSM Tg. Jiu.

Victoria le-a aparținut oaspeților, scor 66-57, după ce la pauză erau în avantaj gazdele cu 34-31.

Pe sferturi, scorul partidei CSM Tg. Jiu - BC Athletic a fost 19-16, 15-15, 11-16, 12-19.

BC Athletic Constanța câștigă în deplasare la CSM Târgu Jiu după un meci în care a întors soarta partidei după pauză, scor final 57-66. La pauză echipa din Târgu Jiu a condus la o posesie, 34-31, însă Gladiatorii din Tomis au făcut o repriză secundă foarte bună și au preluat conducerea având și un avantaj de 11 puncte. Pe finalul meciului gazdele s-au apropiat la patru puncte cu mai puțin de un minut de joc însă BC Athletic a gestionat bine sfârșitul meciului după un full timeout care a făcut ca diferența pe tabelă să crească din nou.

Kyle Kilgore termină în double double după o prestație în devensivă foarte bună, 12p, 14 recuperări dintre care 10 defensive, 4 intercepții, 3 pase decisive și un block.

Georgian Păun best season performance, 20p, 3 recuperări, 2 pase decisive, 1 intercepție, Christian Chițu face și el cel mai bun meci de până acum și termină cu 10p (1x3p), 2 recuperări, Darian Bryant 9p, 6 recuperări, 1 pasă decisivă, 1 block, Cristian Mâinea 4p, 1 recuperare, 2 pase decisive, Andrei Oprean 3p, 2 recuperări, 2 pase decisive, 1 intercepție, Sergiu Ursu 3p (1x3p), 1 recuperare, Francois Affia 2p, 1 recuperare, Rahsaan Williams 6 recuperări, 2 block-uri, Adrian Trandafir 4 recuperări.

Pentru BC Athletic urmează încă o deplasare, la Focșani în următoarea etapă, se arată pe pagina de Facebook a BC Athletic. .

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (BC Athletic)