19:35 30 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Live text Simona Halep, învinsă în finala turneului Australian Open. A treia finală de Grand Slam pierdută de sportiva din Constanța

27 Jan, 2018 10:16 2357 Marime text
Primele două jucătoare din clasamentul mondial de tenis, constănţeana Simona Halep şi daneza Caroline Wozniacki, se confruntă astăzi, 27 ianuarie, în finala Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

În joc este atât trofeul de Mare Şlem, pe care nici Halep, nici Wozniacki nu l-a cucerit până acum (după două finale pierdute), ci şi locul întâi în ierarhia WTA, pe care îl va ocupa, de luni, învingătoarea din ultimul act de la Melbourne! Partida e programată sâmbătă, 27 ianuarie, de la ora 10.30, în direct la Eurosport.
Halep are bilanţ negativ în duelurile cu Wozniacki, daneza conducând cu 4-2 şi câştigând ultimele trei meciuri directe.

Finalistele au primit câte 1,615 milioane de dolari şi 1.300 de puncte WTA, iar câştigătoarea turneului va fi recompensată cu 3,23 de milioane de dolari şi 2.000 de puncte WTA. Până acum, Simona a câştigat în carieră 20.912.291 de dolari.

Drumul până în finală

Până în finală, Simona a înregistrat victoriile:

7-6, 6-1 cu Destanee Aiava (Australia, 193 WTA, beneficiara unui wild-card) - în turul 1; 6-2, 6-2 cu Eugenie Bouchard (Canada, 112 WTA) - în turul 2;
4-6, 6-4, 15-13 cu Lauren Davis (SUA, 76 WTA) - în „16“-imi;
6-3, 6-2 cu Naomi Osaka (Japonia, 72 WTA) - în optimi;
6-3, 6-2 cu Karolina Pliskova (Cehia, 6 WTA) - în sferturi;
6-3, 4-6, 9-7 cu Angeliue Kerber (Germania, 16 WTA) - în semifinală.

Caroline Wozniacki a trecut, rând pe rând, de:

Mihaela Buzărnescu (România, 44 WTA), 6-2, 6-3 în turul 1;
Jana Fett (Croaţia, 119 WTA), 3-6, 6-2, 7-5 în turul 2;
Kiki Bertens (Olanda, 32 WTA), 6-4, 6-3 în „16“-imi;
Magdalena Rybarikova (Slovacia, 21 WTA), 6-3, 6-0 în optimi;
Carla Suarez Navarro (Spania, 39 WTA), 6-0, 6-7, 6-2 în sferturi;
Elise Mertens (Belgia, 37 WTA), 6-3, 7-6 în semifinală.

UPDATE: ora 13.25

Simona Halep a fost învinsă în finala turneului de la Australian Open de daneza Caroline Wozniacki scor: 7-6; 3-6; 6-4. Simona Halep pierde locul 1 mondial ce va fi ocupat de luni de câștigătoarea CAroline Wozniacki.

UPDATE. ora 13.00

În setul decisiv, Simona Halep a reușit să egaleze la 3 după ce a fost condusă de adversara ei.

UPDATE. ora 12.14

Simona Halep a egalat la seturi scor 1-1.

UPDATE. ora 11.25

Caroline Wozniacki câștigă primul set al meciului la tiebreak.

UPDATE. ora 11.10

Simona Halep a egalat la 5-5.

UPDATE: ora 11.00

Simona Halep este condusă cu scorul de 5-2 în primul set al finalei de la Melbourne.

UPDATE. ora 10.42

Simona este condusă în debutul meciului cu 2-0 de Caroline Wozniacki.

UPDATE: ora 10.35

Partida dintre cele două finaliste de la Australian Open începe cu Caroline Wozniacki la servire.