20:41 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Pompierul Gheorghe Romaşcanu, de la ISU „Dobrogea“ Constanţa, triplu campion mondial, la competiţia din China!

22 Aug, 2019 15:17 3272 Marime text
Un pompier constănţean, plt. adj. șef Gheorghe Romaşcanu, a devenit triplu campion mondial la atletism, cu ocazia Campionatelor Mondiale ale Poliţiştilor şi Pompierilor, competiţie ce s-a desfăşurat în orașul Chengdu din China.

Reprezentant al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea” al judeţului Constanţa, Gheorghe Romaşcanu a cucerit aurul în probele de 1.500 m, 800 m plat si 400 m plat, stabilind şi un record național de masters.

De asemenea,  la proba de 200 m plat, militarul a obținut medalia de bronz, într-o cursă cu sportivi de elită din Trinidad Tobago, Brazilia, Canada și China.

Pentru această competiție sportivul a fost sprijinit financiar de Clubul Sportiv Pompierul Constanța, dar și de conducerea Inspectoratului, fără de care deplasările externe nu s-ar fi putut realiza. Totodată, IPA Romania a fost alături de colegul nostru. Îi urăm succes camaradului nostru la toate competițiile viitoare!, se arată într-un comunicat al ISU „Dobrogea“ Constanţa.

Sursa foto: Facebook (Chan William)