11:13 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atleţii veterani Vasile Apetroaie, Vicenţiu Culea şi Gheorghe Romaşcanu au urcat pe podium la Campionatul Balcanic (galerie foto)

27 Sep, 2017 00:00 3933 Marime text
Clasări pe podium pentru reprezentanţii judeţului Constanţa la Campionatul Balcanic de atletism rezervat categoriei masters, care s-a disputat în Bulgaria, la Stara Zagora.

Vasile Apetroaie (51 de ani), din Eforie Nord, a cucerit trei medalii, la fel ca în ediţia de anul trecut, dar acum distincţiile au fost mai strălucitoare (două de argint şi una de bronz faţă de trei de bronz în 2016). Vasile Apetroaie a fost al doilea la M50 în probele de 5.000 de metri (18.47.84) şi 1.500 de metri (4.54.52) şi al treilea cu ştafeta României (4.03.28), dar la o categorie inferioară, M 35-44 (concurând astfel împotriva unor adversari mai tineri ca el).

„Mulţumesc în special prietenului meu Virgil Negru, care a avut încredere în mine şi m-a susţinut, şi tuturor celor care au fost aproape de mine“, a declarat Vasile Apetroaie.

Vicenţiu Culea, din Cernavodă, a dominat proba de aruncare a ciocanului la M55, pe care a câştigat-o cu 35,30 metri, devenind astfel campion balcanic. De-a lungul concursului, Vicenţiu Culea a înregistrat performanţele: 29,04 m / 32,65 m / 35,30 m. Atletul din Cernavodă a evoluat şi la aruncarea discului, la aceeaşi categorie de vârstă, clasându-se pe locul cinci, cu 30,96 metri (30,37 m / 30,96 m / 30,35 m / 30,75 m).

La Stara Zagora a cucerit medalie şi constănţeanul Gheorghe Romaşcanu, bronz la 1.500 m M50 (4.56.02). Romaşcanu (care l-a urmat pe Vasile Apetroaie pe podiumul de la 1.500 m), a concurat şi la ştafetă categoria de vârstă 45-54 de ani, la care a ocupat poziţia a patra cu echipa României (4.08.44).

Înaintea întrecerii balcanice din Bulgaria, Vasile Apetroaie a cucerit medalii la alte două puternice competiţii: locul trei la crosul Ruse - Giurgiu (15 kilometri) şi locul doi la maratonul transfrontalier Via Pontica, pe distanţa de 21 kilometri, cu sosire la Krapeţ, în Bulgaria.

Sursa foto: Facebook

Citeşte şi:

Atleţi veterani din judeţul Constanţa: Vasile Apetroaie, Gheorghe Romaşcanu şi Alexandru Pop, campioni naţionali (galerie foto)

A alergat în memoria lui Ovidiu Brăiloiu: Atletul veteran Vasile Apetroaie, pe locul întâi la Maratonul Tuşnadului

La Semimaratonul Bucureşti, şi-a doborât recordul: Veteranul Vasile Apetroaie, vicecampion naţional, cu un timp excelent (galerie foto)

Vasile Apetroaie, campionul din Eforie: La 51 de ani, a mai cucerit două titluri naţionale, doborându-şi recordurile (galerie foto)