09:41 23 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Trei veterani constănţeni, campioni naţionali la scrimă

01 Oct, 2012 01:00 3912 Marime text
scrima_veterani_-_constantin_lepadatu.jpgCampionatul Naţional de veterani la scrimă, desfăşurat la Constanţa, le-a adus patru medalii sportivilor localnici. Mihai Moise (la categoria peste 40 de ani), Ion Niţulescu (peste 50 de ani) şi Horia Gheorghe (peste 60 de ani) au devenit campioni, iar Viorel Zvâncu a cucerit medalia de argint la categoria de vârstă peste 40 de ani.

Fost sportiv şi antrenor, Moise l-a învins în finală pe Zvâncu. Ion Niţulescu, antrenor la CSS1 Constanţa, a dispus în partida pentru aur de Otto Talmayer, de la Crişul Oradea. Al treilea campion, Horia Gheorghe, tehnician la CS Farul, a trecut în ultimul meci de bucureşteanul Traian Chifor.

La competiţie au participat aproape 30 de veterani, din Constanţa, Galaţi, Oradea, Bucureşti şi Craiova, care au evoluat în proba de spadă. Cel mai în vârstă concurent a fost un constănţean, Constantin Lepădatu, de 67 de ani.