23:58 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Premiere pentru Ionut Gheorghe

01 Oct, 2004 00:00 635 Marime text
Singurul pugilist roman care a cucerit in aceasta vara o medalie in cadrul Jocurilor Olimpice de la Atena a fost recompensat ieri dupa-amiaza de presedintele clubului la care este legitimat, BC Iacob Mira. Festivitatea de premiere s-a desfasurat la restaurantul "Corsarul" din statiunea Mamaia, local aflat in proprietatea patronului Mircea Iacob, presedintele de la BC Iacob Mira. In prezenta numerosilor reprezentanti mass-media, Ionut Gheorghe a primit suma de 100 de milioane de lei. Tanarul boxer a scris istorie sub Acropole, fiind primul pugilist constantean care a cucerit vreodata o medalie la Jocurile Olimpice. Ionut a obtinut medalia de bronz la categoria 64 de kilograme, fiind premiat atat de Comitetul Olimpic Roman (COR), de Federatia Romana de Box (FRB), cat si de autoritatile locale constantene. Seria succeselor inregistrate de Ionut la Atena a inceput cu o victorie la puncte, 26-11, impotriva pakistanezului Faizal Karim. A urmat un nou succes, 28-19, cu turcul Mustafa Karagollu, in urma caruia a obtinut calificarea in sferturile de finala. In aceasta faza, romanul l-a batut pe italianul Michelle Di Rocco, 29-18, reusind astfel accederea in penultimul act al intrecerii si asigurandu-si medalia de bronz. Din pacate, Ionut nu a mai ajuns in finala, el pierzand in fata thailandezului Manus Boonjumnong, cel care de altfel a si cucerit titlul olimpic dupa un meci cu Johnson Cedeno, din Cuba. Ionut a fost singurul boxer roman care a urcat la Atena pe podiumul olimpic, desi inainte de concurs toata lumea ii vedea favoriti la o medalie pe mai experimentatii sai colegi, Viorel Simion si Marian Simion.