18:11 30 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Andreea Rapotan, dubla vice-campioana nationala

12 Jul, 2005 00:00 1048 Marime text
Complexul olimpic Lia Manoliu din capitala a fost la sfarsitul saptamanii trecute gazda Campionatelor Nationale de atletism pentru juniori III, etapa finala. La intrecere au fost prezenti cei mai buni sportivi ai momentului, printre acestia numarandu-se si doua atlete legitimate la CS Farul. Cele mai bune rezultate au fost cele inregistrate de Andreea Rapotan, care a cucerit doua medalii de argint. In prima proba la care a concurat, cea de 300 metri plat, alergatoarea in varsta de 15 ani s-a clasat pe locul doi, cu un timp de 41,33 secunde. Ea a repetat succesul in cursa de 200 metri, unde a "scos" timpul de 26,34 secunde. Dubla vice-campioana nationala este pregatita de antrenoarea Doina Voculet. Cea de a doua "farista" prezenta in concursul de la Bucuresti, Georgiana Juganaru, a cucerit si ea o medalie de argint, la proba de saritura in lungime. Ea s-a clasat pe a doua treapta a podiumului, cea mai buna saritura a sa din concurs fiind de 5,29 metri. Aflata sub dubla legitimare CS Farul - LPS Constanta, Juganaru este antrenata de Andrei Semerjai.