17:09 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE Tânăra de 17 ani Amanda Anisimova a învins-o pe Simona Halep în sferturi la Roland Garros!

06 Jun, 2019 14:21 2080 Marime text
Tânăra americancă de 17 ani, clasată pe locul 51 în lume, Amanda Anisimova, a produs o mare surpriză, astăzi, în sferturi la Roland Garros, învingând-o pe deţinătoarea trofeului, constănţeanca Simona Halep (28 de ani, 3 WTA)!

Anisimova s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-4.

În primul set, jucătoarea din SUA a reuşit două breakuri, la 3-2 şi 5-2, impunându-se la 2.

În cel de-al doilea însă, după ce a fost condusă cu 3-0 şi 4-1, Simona a revenit şi a egalat la 4! În game-ul următor, constănţeanca a avut o minge de break, dar nu a reuşit să o fructifice, iar Anisimova a făcut 5-4. Americanca a încheiat apoi meciul cu un break, câştigând într-o oră şi opt minute!

Dacă o învingea pe Anisimova, Halep evolua în semifinale contra lui Ashleigh Barty (Australia, 8 WTA), care a trecut în două seturi de Madison Keys (SUA, 14 WTA), 6-3, 7-5.

Celălalt meci din penultimul act este Johanna Konta (Marea Britanie, 26 WTA) - Marketa Vondrousova (Cehia, 38 WTA).

UPDATE:

În urma acestei înfrângeri, Simona va coborî de luni până pe locul opt în clasamentul mondial!

Adversara mea a jucat extraordinar. A reuşit un meci mare. Pe de altă parte, nici eu nu mi-am făcut jocul obişnuit, nu am avut o deplasare în teren ca de obicei. Sunt tristă şi supărată. Am avut presiune pe umeri, jucând din postura campioanei en-titre, însă am făcut şi meciuri bune, iar un sfert de finală într-un turneu de Mare Şlem nu e rău. Dacă va juca şi în continuare ca astăzi, Amanda are o şansă bună de a câştiga trofeul, în ciuda vârstei fragede, a declarat Simona Halep.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanţa