15:35 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atletism Mădălina Manole şi Marius Bîra, pe locul trei la Concursul Naţional de aruncări

28 Apr, 2021 00:00 3675 Marime text
  • Ambele clasări pe podium au fost la probele de aruncare a greutăţii.

Stadionul „Iolanda Balas Soter“ din București a găzduit Concursul Național de aruncări, întrecere dedicată seniorilor, tineretului (Under-23), juniorilor 1 (Under-20) și juniorilor 2 (Under-18), care s-a disputat la feminin și masculin, la disc, greutate, ciocan și suliță.

Printre cei care au urcat pe podium se numără şi doi reprezentanţi ai Dobrogei, Marius Bîra şi Mădălina Manole. Marius Bîra (CSU Simona Halep - CS Dinamo; antrenor, Costel Grasu) a concurat la aruncarea greutăţii şi a ocupat locul trei, cu 15,97 m. Mădălina Manole (CSS Tulcea - CS Farul Constanţa; antrenor, Gheorghe Ciulei) s-a aliniat la startul probelor de aruncare a greutăţii şi a suliţei. La greutate, s-a clasat pe poziţia a treia, cu 11,66 m, iar la suliţă a fost a patra, cu 33,14 m.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (Mădălina Manole, Marius Bîra)

Citeşte şi:

„Doi copii minunaţi şi discurile lor zburătoare!”
Gemenii Alexandru şi Bogdan Marica, din Cernavodă, aur şi argint la Naţionale

Nemulţumiri la Constanţa
Memoriu „pentru ca municipiul să nu rămână fără singura pistă de atletism!”

Atletism
Constanţa a urcat pe podium şi la Campionatul Naţional de probe combinate

CSS1 Constanţa
Leonard Durău, campion naţional la atletism. E fiul fostului mare handbalist Cornel Durău!