12:05 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atleta Mădălina Manole, campioană națională la aruncarea greutății. Ioana Colibășanu, Cristian Radu și Tania Borisov au urcat și ei pe podium (galerie foto + document)

03 Aug, 2021 00:00 3619 Marime text

• La atletism, întrecerea națională la categoria de vârstă Under-20 s-a desfășurat la Pitești, cluburile de pe litoral obținând patru medalii.
• La triplusalt, Cristian Valentin Radu a fost la distanță de un centimetru de medalia de argint.
• Ioana Emilia Colibășanu a realizat record personal, îndeplinindu-și baremul de participare la Campionatul Mondial de la Nairobi (Kenya).

Etapa finală a Campionatului Național de atletism rezervat categoriei de vârstă Under-20, care s-a derulat la Pitești, le-a adus medalii și reprezentanților cluburilor de pe litoral.

Mădălina Manole (CSS Tulcea - CS Farul Constanța; antrenor, Gheorghe Ciulei) a fost cea mai bună competitoare în proba de aruncare a greutății, pe care a câștigat-o, cu 11,81 m, obținând titlul de campioană națională. Medalie a cucerit și Ioana Emilia Colibășanu (LPS „Nicolae Rotaru“ - CS Farul; antrenoare, Elena Colibăşanu, mama sa), care a devenit vicecampioană a României la triplusalt, cu 13,07 m. Campioana a realizat 13,24 m, iar performanța atletei de pe locul trei a fost 12,08 m. 13,07 m este nou record personal pentru Ioana, care, totodată, cu această performanță și-a îndeplinit baremul de participare la Campionatul Mondial U-20 de la Nairobi (Kenya), întrecere programată între 17 și 22 august, din lotul tricolor urmând a face parte astfel și atleta constănțeană.

Pe podium a urcat și Cristian Valentin Radu (LPS „Nicolae Rotaru“ - CS Farul; antrenor, Alin Larion), medaliat cu bronz la triplusalt, cea mai bună săritură a sa măsurând 13,94 m. Constănțeanul s-a situat foarte aproape de poziția secundă, pe care s-a clasat sportivul care a sărit 13,95 m! Cristian Radu a ocupat și un loc 11 la lungime (6.05 m). Medalie de bronz a obținut și Tania Borisov (LPS - CS Farul; antrenor, Gabriel Zaharia), la 400 m garduri (64,46 s).

Chiar dacă nu au urcat pe podium, fiind însă mai mici ca vârstă, sportivii pregătiți la CSS1 Constanța de soții Coculeana și Ioan Oltean au realizat rezultate valoroase, prin care și-au doborât cele mai bune performanțe: Cristina Stancu (CSS1 - CS Farul) - locul 4 la 100 m garduri (17,49 s - PB), 6 la lungime (5,37 m - PB); David Eduard (CSS1 - CS Farul) - 4 la 400 m garduri (57,33 s - PB), 6 la 100 m (11,48 s - PB); Roxana Constantin (CSS1 - CS Farul) - 5 la 400 m garduri (66,43 s - PB); Leonard Durău (CSS1) - 7 la 110 m garduri (17,23 s - PB), 13 la lungime (5,92 m - PB).

Alte rezultate ale sportivilor din Constanța: ștafeta masculină de 4X400 m a LPS (Denis Iftodi, Călin Ureche, Toma Ureche, Tiberiu Rusu) - locul 7 (3:34.68), Tania Borisov (LPS - CS Farul) - locul 8 la 200 m (26,46 s), Andreea Neagu (LPS) - locul 8 la 400 m garduri (77,16 s), Călin Ureche (LPS) - locul 8 la 400 m garduri (60,15 s), Tiberiu Rusu (LPS) - locul 9 la 400 m garduri (60,68 s).

La aruncarea suliței, trei sportive de la CSS Tulcea s-au situat în clasament unul după altul: Iulian Pipirigeanu - locul 5 (53,78 m), Valentin Ispas - 6 (51,35 m), Cristian Panait - 7 (48,38 m).

Sursa foto: Facebook (Mădălina Manole, Coculeana Oltean, Elena Colibășanu)

Cristian Radu și Robert Bîrsă, primele titluri de campioni naționali din carieră! Ioana Colibășanu continuă să adune aur (galerie foto)