09:27 23 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Puncte pretioase

22 Mar, 2004 00:00 826 Marime text

Electrica Dobrogea Constanta - Gloria Buzau 2-0 (1-0)

Aflata pe locul 15 al clasamentului, Gloria Buzau venise hotarata la Constanta sa ia puncte formatiei locale, Electrica Dobrogea, intr-un meci ce a facut parte din cadrul etapei a 17-a a campionatului seriei I a Diviziei B de fotbal. La "adevar" avea -8 si incerca sa-si imbunatateasca punctajul contra unei colege de suferinta. Electrica Dobrogea, locul 11, cu 18 puncte inaintea acestui meci, statea mai bine la "adevar", dar era nevoita sa se impuna pentru a mai urca in clasament.Mult mai omogena, formatia constanteana a dominat ostilitatile, rezultatul final fiind meritat. Ea a jucat precis in aparare, nepermitandu-le adversarilor sa se apropie prea mult de poarta lui Vlas, in timp ce in atac si-a creat numeroase ocazii de gol. Cvartetul I. Posteuca - Culeafa - Zamfirescu - P. Bogdan a semanat de multe ori panica in careul lui Leu. De altfel, primul gol i-a avut in prim-plan pe ultimii trei. Zamfirescu s-a zbatut pentru o minge ce parea irosita la marginea careului de 16 m, i-a pasat in centru lui P. Bogdan, care l-a gasit liber pe Culeafa la 8-9 m si l-a invins pe Leu cu un sut plasat. Ocazii au mai fost. Pentru Electrica Dobrogea au ratat V. Dragoi (2) si I. Posteuca (3), insa oaspetii au irosit o mare oportunitate de a egala prin Campeanu (37), care a trimis din plonjon putin pe langa vinclu.Nemultumit de aportul liniei de atac, antrenorul Gloriei l-a schimbat la pauza pe fostul "electrician" Andi Ionita cu Baston, iar peste 12 minute l-a scos si pe Campeanu, substituit de Mazarache. Nici asa Gloria nu a reusit sa egaleze, remarcandu-se prin suturile de la distanta ale lui Nitu (53, 90). In schimb, Electrica a presat ca un piston asupra apararii adverse, incercand sa marcheze golul doi. L-a reusit Zamfirescu in minutul 52. Elca a trimis o pasa in adancime, Vlaicu a luftat, iar Zamfirescu a inscris din 6 m pe coltul scurt. Electrica Dobrogea: Vlas - Elca, Lucan, V. Dragoi - Grigorov, Gechereanu, Culeafa, I. Posteuca (85 Papazicu), Mihu (12 Tanase) - P. Bogdan, Zamfirescu (79 Maciuca). Antrenor: Costel Funda.Gloria: Leu - Vlaicu, Amarandei, Filip - Cotolan, Panzaru, Nitu, I. Ilie, S. Pana (63 D. Pana) - A. Ionita (46 Baston), Campeanu (57 Mazarache). Antrenor: Vasile Grosu. Arbitri: Liviu Cinca (Bals), I. Bedreaga (Galati), V. Cristea (Calarasi).