21:28 29 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Brazilianul Victor Jesus a marcat patru goluri

01 Aug, 2003 00:00 997 Marime text

Electrica Dobrogea a invins in primul amical cu 8-0

Aflata in cantonamentul montan de la Tusnad, divizionara B de fotbal Electrica Dobrogea Constanta a sustinut, miercuri dupa-amiaza, un prim meci de verificare in compania divizionarei judetene Micfalau, echipa ce a terminat campionatul pe locul 2. Intr-un meci ce a fost la discretia constantenilor, acestia s-au impus cu 8-0. Golurile au fost marcate de Victor Jesus (4), Sarbu, Ferenti, Culeafa si Pitu. Autorul celor mai multe goluri, Victor Jesus, este atacantul brazilian pe care Electrica il testeaza in aceste zile. El este un jucator foarte iute si tehnic, in ciuda inaltimii sale (1.90 m) si l-a impresionat deja pe antrenorul principal al Electricii, Leonida Nedelcu. Desi nu a fost titular, evoluand doar in repriza secunda, brazilianul si-a facut meseria cu varf si indesat prin marcarea celor patru goluri. "Unsprezecele" de start a fost urmatorul: Milanovici - Serban, Dragoi, Filip, Grigorov, Maciuca, Abaluta, Culeafa, Gechereanu, Ferenti, Roman. Dupa pauza au mai intrat: Mihalache, M. Posteuca, I. Posteuca, Sarbu, Luncan, Ionita, Pitu, Papazicu, Victor si Ciobanu. Ieri dupa-amiaza, Electrica urma sa intalneasca pe Mobila Simleul Silvaniei (Divizia C).

"Voi juca precum francezii"

Despre brazilianul Victor Jesus antrenorul Leonida Nedelcu are numai cuvinte de lauda: "Pe mine m-a convins, ramane sa se inteleaga si cu conducerea clubului", a declarat tehnicianul constantean. Daca brazilianul va fi transferat, concurenta pentru un post de titular in atacul Electricii va fi acerba, Roman, Ferenti, Ciobanu, Dumitrov si Ionita fiind ceilalti jucatori care aspira la primul "unsprezece". Iar aceasta "batalie" va fi pe placul antrenorului. "Voi juca precum francezii, cu cinci atacanti", spunea ieri, cu mult umor, Nedelcu.