Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
22:49 27 11 2021 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Lumea Marinarilor Promoția 1984 a mai pierdut un camarad. In Memoriam Comandor Olteanu Constantin

ro

13 Nov, 2021 14:20 7318 Marime text
Am aflat cu tristețe că în după-amiaza zilei de vineri, 12 noiembrie, ne-a părăsit subit, în urma unui infract, bunul nostru coleg de promoție - comandorul Constantin Olteanu.

Fiul Saftei și al lui Dumitru Olteanu, Titi s-a născut la 27 noiembrie 1960 în satul Balta Tocila din comuna buzoiană Scorțoasa.

După absolvirea școlii generale, a ales să urmeze cursurile Liceului Militar „Dimitrie Cantemir” din Breaza, pe care le-a absolvit în anul 1980.

Împreună cu colegul constănțean Doru Țuțuian a optat pentru Marina Militară, absolvind la 23 august 1984 cursurile Institutului de Marină „Mircea cel Bătrân”, cu media 9,03, al treilea din cei 81 de absolvenți.

Cu gradul de locotenent, și-a început cariera în cadrul Divizionului 126 Vedete Torpiloare din Brigada 29 Vedete Mangalia.

Inițial a activat în calitate de comandant al Unității de Luptă Artilerie și Arme sub Apă pe vedeta torpiloare 207, comandată de căpitanul-locotenent Mircea Istrate (23 august 1984 – 15 iunie 1985), respectiv ca specialist cu Navigația în statul major al unității comandate de căpitanul de rangul 3 Virgil Stoica (15 iunie 1985 - 1 noiembrie 1993).

După absolvirea Facultății de Comandă, Stat Major și Tehnică Militară din cadrul Academiei Navale „Mircea cel Bătrân”, la 31 iulie 1995 căpitanul-locotenent Constantin Olteanu a fost numit comandant al vedetei torpiloare 209 din Divizionul 126 Vedete Torpiloare Mangalia.

Înaintat la gradul de locotenent-comandor la 1 decembrie 1995, după un Curs intensiv de învățare a limbii turce la Academia de Înalte Studii Militare din București (1997), în perioada 8 noiembrie 1998 – 6 iulie 1999 a urmat cursurile Colegiului de Război al Marinei Militare Turce.

La 6 iulie 1999 revine la comanda vedetei torpiloare 209 din Divizionul 126 Vedete Torpiloare, comandat la acea dată de comandorul Petrache Manolache.

Între 12 septembrie 1999 și 26 iulie 2000 a urmat Cursul de Stat Major – Arme de Marină, organizat de Academia Navală din Istanbul.

La 15 februarie 2001 a fost numit comandant al navei purtătoare de rachete 190 din subordinea Flotei 2 Maritime.

La 1 iunie 2002 a fost numit comandant al corvetei 261 iar la 15 iulie 2002, comandant al corvetei 264 din Divizionul 50 Corvete Mangalia.
Începând cu 1 octombrie 2006 a activat ca șef al Secției Operații Militare la J3 – Operații în Comandamentul Operațional 2 Întrunit „Mareșal Alexandru Averescu”.

La 30 aprilie 2008 a fost trecut în rezervă la cerere.

„Sunt unul din puținii care au încercat să facă din cariera militară un ideal de viață – consemna Titi Olteanu în Cartea de impresii a Promoției noastre, la întâlnirea din 9 septembrie 1994. Dacă a meritat, vom vedea peste ani. Dacă nu, rămânem, sper, noi înșine, oameni.”.


Comandorul Constantin Olteanu a fost și va rămâne pentru noi toți un luptător îndârjit, un ofițer sobru și de mare caracter, un camarad de excepție și, mai presus de grade și ierarhii vremelnice, un mare OM.

MARE LINĂ CĂTRE STELE, DRAGĂ TITI!
DUMNEZEU SĂ TE ODIHNEASCĂ ÎN PACE!
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii