Pentru perioada Paştelui
informaţii utile, tradiţii, program magazine
21:34 25 05 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Valentin Niţulescu, delegatul Victoriei Cumpăna, suspendat patru luni şi amendat

ro

21 Nov, 2015 00:00 1113 Marime text
Comisia de Disciplină a Asociaţiei Judeţene de Fotbal Constanţa a judecat faptele care au depăşit litera regulamentului la partidele desfăşurate în ultimul timp.
 
Printre măsurile luate de comisie, potrivit site-ului oficial al AJF Constanţa, se numără:
 
· jucătorul Valentin Neacşu, de la AS Bărăganu, a fost suspendat patru jocuri şi amendat cu 200 de lei, întrucât, după ce a fost eliminat în meciul Luceafărul Amzacea - AS Bărăganu, i-a adus cuvinte injurioase arbitrului;
 
· meciul CS Mihail Kogălniceanu - Sparta Techirghiol a fost omologat cu scorul de 3-0 în favoarea oaspeţilor, iar clubul gazdă a fost sancţionat cu o penalitate sportivă de 300 de lei, după ce delegatul Spartei Techirghiol a depus o contestaţie, reclamând că adversarii au efectuat cinci înlocuiri de jucători. Meciul se încheiase cu 4-2 pentru CS Mihail Kogălniceanu;
 
· jucătorul Bogdan Rânjă, de la Victoria Mihai Viteazu, a fost suspendat trei jocuri şi amendat cu 150 de lei, întrucât, la partida de acasă cu Viitorul Fântânele, a lovit un adversar cu palma peste faţă;
 
· delegatul echipei de juniori Victoria Cumpăna, Valentin Niţulescu, a fost suspendat patru luni şi sancţionat cu o amendă de 500 de lei, deoarece, la confruntarea din deplasare cu Dunărea Ostrov, „a pătruns pe terenul de joc, a adus injurii arbitrului şi a încercat să-l lovească“;
 
· jucătorul Gabriel Vlad, de la Danubius Rasova, a fost suspendat patru jocuri şi amendat cu 250 de lei, întrucât, la meciul cu Gloria Seimeni, a adus „jigniri, injurii şi ameninţări la adresa brigăzii de arbitri“;
 
· echipa Ulmetum Pantelimon a fost sancţionată cu pierderea cu 0-3 a meciului cu Voinţa Cochirleni. Totodată, formaţiei din Pantelimon i-au fost scăzute trei puncte din clasament, iar Ulmetum a fost amendată cu 2.000 de lei (fiind recidivistă), după ce Voinţa Cochirleni a contestat dreptul de joc al jucătorului cu numărul 6, Florentin Constantin, intrat pe teren în minutul 15.

Meciurile din weekend

Sâmbătă, 21 noiembrie, a fost programată etapa a 17-a a Ligii a Liga a IV-a, jocurile fiind: Farul Tuzla - Gloria Băneasa (ora 11.00 - juniorii, ora 13.00 - seniorii; se joacă la Eforie Sud), Sparta Techirghiol - Voința Valu lui Traian (11.00 / 13.00), Axiopolis Cernavodă - Știința Poarta Albă (10.00 / 12.00), CFR Constanța - CS Eforie (10.00 / 12.00), CSO Ovidiu - CS Agigea (11.00 / 13.00; se joacă pe stadionul Orășenesc din Ovidiu), Portul Constanța - Victoria Cumpăna (10.00 / 12.00), Dunărea Ostrov - Viitorul Fântânele (11.00 / 13.00), Avântul Comana - Unirea Topraisar (11.00 / 13.00), Victoria Mihai Viteazu - CS Mihail Kogălniceanu (12.00 / 14.00).
 
La Liga a V-a, duminică, 22 noiembrie, se vor juca partidele rundei a 14-a, penultima din turul de campionat. Partidele sunt: Speranța Nisipari - Perla Murfatlar (ora 14.00), Gloria Albești - Viitorul Pecineaga (ora 11.00), CS Năvodari - Danubius Rasova (ora 11.00), Litoral Corbu - CSS Medgidia (ora 14.00), Gloria Seimeni - Voința Săcele (ora 14.00; se joacă la Dunărea), Recolta Nicolae Bălcescu - Viitorul Cobadin (ora 11.00, se joacă la Dorobanțu), Voința Siminoc - Atletic 2 Mai (ora 11.00, se joacă la Murfatlar), Dacia Mircea Vodă - Castelanii Castelu (ora 11.00).
 
Duminică, 22 noiembrie, au fost fixate şi confruntările rundei a 13-a în Seria Sud a Ligii a VI-a, potrivit programului: Sport Prim Oltina - Trophaeum Adamclisi (ora 11.00), Viitorul Cobadin - AS Ciocârlia (ora 14.00), AS Carvăn - Olimpia Constanţa (ora 14.00), AS Bărăganu - AS Independenţa (ora 11.00), Marmura Deleni - Luceafărul Amzacea (ora 11.00), CS Agigea II - Inter Ion Corvin (ora 14.00) şi Fulgerul Chirnogeni - Viitorul Mereni (14.00). În Seria Nord, care are mai puţine echipe, turul s-a încheiat, iar prima etapă din retur va avea loc la primăvară. La Seria Nord, duminică se va juca în schimb o restanţă, Dunărea Ciobanu - Viitorul Târguşor (de la ora 11.00).

Clasamente:

Liga a IV-a - la seniori - 1. Cernavodă - 41p, 2. Băneasa - 34p, 3. Eforie - 31p, 4. Mihai Viteazu - 30p, 5. Topraisar - 29p, 6. Ovidiu - 26p, 7. Agigea - 26p, 8. Mihail Kogălniceanu - 25p, 9. Ostrov - 25p, 10. Fântânele - 24p, 11. CFR - 21p, 12. Portul - 17p, 13. Comana - 17p, 14. Tuzla - 16p, 15. Techirghiol - 15p, 16. Poarta Albă - 14p, 17. Valu lui Traian - 12p, 18. Cumpăna - 3p; la juniori - 1. CFR - 46p, 2. Portul - 44p, 3. Topraisar - 40p, 4. Cernavodă - 32p, 5. Mihai Viteazu - 31p, 6. Mihail Kogălniceanu - 30p, 7. Fântânele - 25p, 8. Băneasa - 24p, 9. Agigea - 24p, 10. Techirghiol - 23p, 11. Ostrov - 18p, 12. Comana - 18p, 13. Valu lui Traian - 16p, 14. Poarta Albă - 14p, 15. Ovidiu - 13p, 16. Cumpăna - 10p, 17. Eforie - 9p, 18. Tuzla - 0p.
 
Liga a V-a - 1. Năvodari - 32p, 2. Albeşti - 29p, 3. 2 Mai - 27p, 4. Corbu - 25p, 5. Castelu - 24p, 6. Siminoc - 22p, 7. Nisipari - 20p, 8. Cobadin - 19p, 9. Rasova - 17p, 10. Săcele - 16p, 11. Pecineaga - 16p, 12. Seimeni - 13p, 13. Nicolae Bălcescu - 13p, 14. Murfatlar - 9p, 15. Mircea Vodă - 8p, 16. Medgidia - 2p.
 
Liga a VI-a - Seria Sud - 1. Oltina - 28p, 2. Ion Corvin - 25p, 3. Agigea II - 23p, 4. Mereni - 22p, 5. Amzacea - 20p, 6. Chirnogeni - 19p, 7. Olimpia - 16p, 8. Carvăn - 15p, 9. Independenţa - 14p, 10. Ciocârlia - 13p, 11. Adamclisi - 10p, 12. Cobadin II - 10p, 13. Bărăganu - 8p, 14. Deleni - 8p; Seria Nord - 1. Târguşor - 27p, 2. Cochirleni - 24p, 3. Tortoman - 22p, 4. Ciobanu - 20p, 5. Siliştea - 19p, 6. Cuza Vodă - 15p, 7. Gârliciu - 14p, 8. Ghindăreşti - 14p, 9. Cogealac - 10p, 10. Topalu - 9p, 11. Horia - 9p, 12. Pantelimon - 6p.
 
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii