06:54 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tomitanii Constanţa, numai victorii la primul turneu al campionatului de rugby în zece

17 Oct, 2017 00:00 4034 Marime text
Formaţia Tomitanii Constanţa Under-18 a câştigat toate meciurile de la primul turneu al campionatului de rugby în zece, care s-a disputat la Bucureşti, pe stadionul Metrorex.

Sportivii pregătiţi de Cristian Cojocaru au învins ACS Ştefan cel Mare Bucureşti (scor 49-0), PCE Ilfov (31-0) şi Colegiul Tehnic Traian Vuia Galaţi (31-0). Graţie acestor victorii, echipa constănţeană se află pe primul loc după acest prim turneu, pe care l-a abordat cu următorul lot de jucători: Constantin Lungu, Mihăiţă Ghilan, Valentin Cojocaru, Maxim Ţurcan, Ion Sacara, Alexandru Nicolae, Andrei Batcu, Adelin Zaharia, Robert Plavă, Daniel Hreceniuc, Valentin Chipercean, Marian Costache, Sebastian Veru (căpitan), Ionuţ Apopei, George Urdea şi Marin Tipa. Alţi patru rugbyşti, Cosmin Bălan, Andrei Cabason, Mihăiţă Pocovnicu şi Ştefan Popa, sunt în cantonament cu lotul naţional al României, în vreme ce Florian Ciocoiu a fost operat.

Următorul turneu se va desfăşura la Galaţi (peste o lună). Va urma întrecerea de la Bucureşti (în organizarea PCE Ilfov), iar ultimul turneu va fi la Constanţa, la anul. Primele două clasate din cele două serii preliminare ale campionatului se califică la turneul final, care este posibil să fie găzduit de Constanţa. În sezonul trecut, echipa Under-17 a Tomitanilor a cucerit titlul de campioană naţională la rugby în zece.

Sursa foto: Facebook