13:58 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ilie Stan, punctaj maxim FC Farul, a treia victorie consecutivă şi urcare în clasament

28 Mar, 2016 00:00 3732 Marime text

Ilie Stan, noul antrenor al FC Farul, are procentaj maxim pe banca „marinarilor“, trei meciuri - trei victorii! Ultimul succes, al treilea consecutiv, a venit sâmbătă, 2-1 în deplasare cu CS Baloteşti, iar constănţenii au urcat în clasament

Deja calificată în play-off-ul Ligii a 2-a, FC Farul şi-a propus să câştige ultimele două meciuri din sezonul regulat, astfel încât să intre în lupta pentru promovare cu un punctaj cât mai bun. Primul pas a fost făcut, victorie la Baloteşti, într-un meci jucat pe un teren foarte greu, în care „marinarii“ au condus cu 2-0, au avut şi un gol anulat şi au trimis şi mingea în bară de două ori. Graţie acestui succes şi a înfrângerii Daciei Unirea Brăila la Buzău, FC Farul a urcat în clasament de pe locul cinci pe patru.

Farul a deschis scorul în minutul 23, prin Cosmin Neagu, care a driblat trei adversari şi a tras la colţul lung, din marginea careului de 16 m. Cu două minute mai devreme, marcase şi golgheterul Farului, Adrian Pătulea, numai că arbitrul a anulat greşit golul, pentru fault în atac, la o fază la care mingea s-a oprit într-o baltă! La 0-1, gazdele au avut o ocazie bună, dar portarul Farului, Negrilă, s-a opus la şutul puternic al lui Herea. La două minute după pauză, „marinarii“ şi-au dublat avantajul, Vali Munteanu fructificând centrarea lui Sorin Chiţu. 0-2 a stat pe tabelă însă numai trei minute, pentru că, în minutul 50, CS Baloteşti a redus din diferenţă după execuţia spectaculoasă a lui Dedu (şut la vinclu). Gazdele au punctat după ce, cu puţin timp înainte, mingea şutată de Vali Munteanu lovise bara! Pătulea nu a reuşit să puncteze nici în minutul 84, când a avut şi el o bară, astfel că meciul s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru Farul, care obţine trei puncte preţioase pentru bătălia din play-off.

Ilie Stan - „Joc greu, pe un teren desfundat“

Ilie Stan, antrenorul Farului, a jucat cu: Negrilă - Băjan, Fl. Pătraşcu, D. Bratu, Zugravu (62 Vlăescu) - V. Munteanu, Ad. Ionescu, Vezan (62 Murgoci), C. Neagu - S. Chiţu (80 Milea), Pătulea. „A fost un joc greu, disputat pe un teren desfundat. Îi felicit pe băieţi pentru atitudine şi pentru faptul că au înţeles ce trebuie să jucăm pe un asemenea teren. De multe ori, pe o astfel de suprafaţă, valorile se echilibrează. Au respectat în mare parte ce le-am cerut. Păcat de acel gol pe care l-am primit, pentru că ne puneam impune la diferenţă mai mare. Importantă rămâne însă victoria“, a declarat Ilie Stan. Înaintea meciului cu Farul, CS Baloteşti nu mai pierduse de şapte etape, timp în care realizase două victorii şi cinci egaluri.

Următorul meci e cu Gloria Buzău

În celelalte meciuri ale etapei jucate sâmbătă, s-au înregistrat rezultatele: ACS Berceni - Ceahlăul Piatra Neamţ 2-0 (Pădureţu 16 - din penalty, Fâşie 28), Rapid CFR Suceava - Academica Clinceni 1-5 (M. Negru 35 - din penalty / Al. Neagu 12, 51, D. Benzar 32, Antohi 56, Kuku 67), Bucovina Pojorâta - Dunărea Călăraşi 1-1 (Căinari 55 / Sg. Popescu 88), Gloria Buzău - Dacia Unirea Brăila 1-0 (Răduca 83 - din penalty), Oţelul Galaţi - Rapid Bucureşti 0-3 (G. Ganea 11, 44, Vl. Morar 59). SC Bacău a avut rundă liberă.

Clasament: 1. Rapid - 53p, 2. Călăraşi - 49p, 3. Clinceni - 42p, 4. Farul - 41p, 5. Brăila - 41p, 6. Bacău - 35p, 7. Berceni - 33p, 8. Buzău - 28p, 9. Suceava - 25p, 10. Baloteşti - 23p, 11. Pojorâta - 17p, 12. Ceahlăul - 14p, 13. Oţelul - 12p. În etapa viitoare, FC Farul va întâlni la Constanţa Gloria Buzău, sâmbătă, 2 aprilie.