09:02 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța Echipele Under-18, Under-17 și Under-15, calificate în semifinale. 14 goluri marcate în sferturi! (GALERIE FOTO + VIDEO)

11 Mar, 2024 17:00 1011 Marime text

• În sferturile de finală ale Cupei de Tineret, Farul Constanța Under-18 a învins cu 7-1 FC Argeș.

Echipele Under-18 și Under-17 de la Farul Constanța s-au calificat în semifinalele Cupei de Tineret și Cupei Elitelor U17, iar în penultimul act al Cupei Elitelor a ajuns și echipa Under-15.

În sferturi, formațiile U-18 și U-17 ale Farului au evoluat pe teren propriu, fiind câștigătoare de grupe în faza anterioară a celor două competiții. Dacă Farul U-18 a întâlnit FC Argeș U-18, Farul U-17 a primit vizita bucureștenilor de la CSA Steaua U-17. Ambele echipe constănțene au obținut victorii consistente: Farul U18 a dispus cu 7-1 de piteșteni, în vreme ce Farul U17 a trecut cu 5-2 de steliști. Semifinalele sunt programate pe 3 aprilie 2024.

Farul U18 - FC Argeș U18 7-1 (4-1)

Au marcat: Luca Băsceanu (11 - din penalty, 23, 64), David Păcuraru (13, 83), Ianis Croitoru (43), Bogdan Popovici (84) / Eric Nistor (38).
Pentru Farul U18 (antrenor, Stere Banoti) au evoluat: Rafael Munteanu - Chihaia, Cercel (46 Burlacu), Ștefănescu, Croitoru - Banu (46 Popovici), Leonte - Păcuraru, Stoian (59 Codreanu), Băsceanu (68 Gică) - Cocoș (79 Budescu). Rezerve neutilizate: Ciubotariu - Dumitra, Doicaru.

Rezultate sferturi Cupa de Tineret:

Farul U18 - FC Argeș U18 7-1
FCSB U18 - Poli Iași U18 5-0
CFR Cluj U18 - Poli Timișoara U18 1-2
U. Craiova U18 - U. Cluj U18 2-2, 5-6 după penalty-uri.

Farul U17 - CSA Steaua U17 5-2 (2-2)

Au marcat: Darius Păun (18), Matei Berchez (45), Mihnea Boroș (47 - autogol), Andreas Birbic (51 - din penalty), Andrei Oancea (81) / Alexandru Iordan (22, 26).
Pentru Farul U17 (antrenor, Dan Ochia) au evoluat: Maer - Rareș Munteanu (85 Dragomir), Căldăraru, Rîpeanu, Sima - Nechifor, Marchidan (67 Popeșteanu), Birbic - Păun, Somandru (85 Manea), Berchez (75 Oancea). Rezerve neutilizate: Frățilă - Brucă.

Rezultate sferturi Cupa Elitelor U17:

Farul U17 - CSA Steaua U17 5-2
FCSB U17 - FC Voluntari U17 2-0
Kids Tâmpa Brașov U17 - UTA Arad U17 0-2
U. Craiova U17 - FK Csikszereda U17 1-3.

În sferturi, Farul U-15 a jucat în capitală cu CS Dinamo U-15. Oaspeții s-au impus cu 2-1, după ce au fost conduși cu 1-0 la pauză.

CS Dinamo U15 - Farul U15 1-2 (1-0)

Au marcat: Ianis Pandele (29) / Alexandru Telehoi (42), Andi Seceleanu (48 - din penalty).
Pentru Farul U15 (antrenor, Marius Axinciuc) au evoluat: Matei Florea - Carabaș, Plugaru, Budescu, Pambuca - Sanda (42 Buzdugan), Seceleanu, Telehoi - Goncear, Mihai (79 Șifiringă), Marincean (55 Rezmiveș). Rezerve neutilizate: Mark Florea-Apetrei - Apetroaei, Iordache, Tripon.

Rezultate sferturi Cupa Elitelor U15:

CS Dinamo - Farul 1-2
FCSB - U. Craiova 3-3, 5-6 după penalty-uri
Poli Iași - Rapid 1-2
UTA Arad - CSA Steaua 2-4.
Semifinalele Cupei Elitelor U-15 sunt programate tot pe 3 aprilie 2024.

Sursa foto: Academia Hagi

Alexandru Goncear, gol din lovitură liberă, iar „marinarii“ se califică în sferturile Cupei Elitelor (GALERIE FOTO + VIDEO)