01:57 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Trei goluri, două cartonașe roșii și penalty ratat în Axiopolis Cernavodă - Progresul 1944 Spartac

28 Apr, 2018 21:31 4436 Marime text
Meciul de fotbal de mare încărcătură Axiopolis Cernavodă - Progresul 1944 Spartac, jucat astăzi, la Cernavodă, în etapa a 22-a a Ligii a 3-a, seria secundă, le-a revenit oaspeților cu 2-1, însă gazdele au avut mai multe situații din care puteau marca, ratând inclusiv un penalty!

Progresul 1944 Spartac a punctat în minutele 14 (Boiangiu) și 46 (Stanciu), iar Axiopolis a marcat prin autogolul aceluiași Boiangiu din minutul 54.

La 1-0 însă, în minutul 21, Axiopolis a ratat un penalty, prin Fotescu, iar două minute mai târziu Moise a irosit și el golul egalizator, având o situație importantă. Gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 46, după ce Moise a văzut al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. Axiopolis a redus așadar din diferență jucând în zece oameni, iar în minutul 90+3 Leo Gheorghe a fost foarte aproape de înscrie pentru 2-2!

Presiunea meciului a apăsat asupra jucătorilor noștri, iar unii dintre ei nu s-au ridicat la nivelul așteptărilor. În plus, suntem nemulțumiți și de abitraj. Printre altele, la faza penalty-ului, portarul oaspeților trebuia să primească roșu. După încheierea partidei, arbitrul i-a acordat însă cartonaș roșu portarului nostru de rezervă, Nanu! Totuși, puteam tranșa meciul în favoarea noastră, având în vedere ocaziile avute. În continuare, ca să ne menținem pe locul trei, trebuie să câștigăm toate meciurile până la final. În etapa următoare, jucăm în deplasare cu echipa de pe locul patru, Unirea Slobozia, a declarat Gheorghe Stănculescu, preledintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

Axiopolis (antrenor, Ionel Melenco) a jucat cu: Puia – A. Rusu, Răvoiu (46 Zaharia), Andrescu, L. Gheorghe – Vieru, M. Hristu (50 Abibula) – Beșleagă (72 Crețu), Fotescu, R. Mihalache (57 Moldoveanu) – Moise. Rezerve neutilizate: Nanu – Loloț și V. Hristu.

•  Unirea Slobozia - Sportul Chiscani 3-0

Clasament: 1. SSC Farul - 55p (76-20), 2. Progresul 1944 Spartac - 55p (67-22), 3. Axiopolis - 48p, 4. Unirea Slobozia - 47p, 5. Metalul Buzău - 43p, 6. FCSB II - 40p, 7. FC Voluntari II - 35p, 8. Înainte Modelu - 34p, 9. CSM Rm. Sărat - 27p, 10. Sportul Chiscani - 15p, 11. CSM Olteniţa - 14p, 12. Agricola Borcea - 14p, 13. Delta Dobrogea Tulcea - 10p, 14. Victoria Traian - 3p.
Sursa foto: progresulspartac.com