Procurorii cer arestarea preventivă pentru Alexandru Bălan, fost director adjunct al SIS din Republica Moldova. Acesta ar fi divulgat informații KGB-ului din Belarus
Procurorii cer arestarea preventivă pentru Alexandru Bălan, fost director adjunct al SIS din Republica Moldova.
10 Sep, 2025 13:11
ZIUA de Constanta
184
Marime text



Alexandru Bălan, fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate din Republica Moldova a fost reținut de procurorii DIICOT - Structura Centrală sub acuzația de tentativă la trădare prin transmitere de informații secrete de stat, în formă continuată.
Procurorii au sesizat Curtea de Apel București cu propunerea de arestare preventivă pentru 30 de zile, în cadrul unei anchete desfășurate cu sprijin internațional și sub coordonarea EUROJUST.
Iată comunicatul DIICOT:
Urmare a comunicatului de presă nr. 1 din 08.09.2025, Biroul de Informare și Relații Publice din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism este abilitat să aducă la cunoștința opiniei publice următoarele:
La data de 9 septembrie 2025, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Structura Centrală au dispus reținerea unui inculpat în vârstă de 47 de ani, cu dublă cetățenie moldovenească și română, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de tentativă la trădare prin transmitere de informații secrete de stat, în forma continuată.
Astăzi, a fost sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Curții de Apel București cu propunerea de arestare preventivă a inculpatului, pentru o perioadă de 30 de zile.
Activitățile judiciare au fost realizate împreună cu polițiștii Direcției de Combatere a Criminalității Organizate din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române.
Ancheta, desfășurată sub egida EUROJUST, a beneficiat de sprijinul serviciilor de informații din România, Ungaria și Cehia, precum și de sprijinul procurorilor din Ungaria, Cehia și Republica Moldova.
Acțiunea s-a desfășurat cu suportul Jandarmeriei Române.
Facem precizarea că pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.
Citește și:
Fostul director adjunct al SIS din Republica Moldova, suspectat de trădare, arestat preventiv! Ar fi divulgat informații KGB-ului din Belarus
UPDATE: Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) din Republica Moldova, reținut în România! Ar fi divulgat informații KGB-ului din Belarus
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii