16:54 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

FC Viitorul a învins cu 5-0 Dinamo în deplasare!

26 Feb, 2021 22:35 3117 Marime text
  • Oaspeţii au condus cu 3-0 la pauză, câştigând din nou în Liga 1 după o pauză de opt etape.

După opt meciuri la rând fără victorie, ultimele trei fiind înfrângeri, FC Viitorul a cunoscut din nou bucuria succesului în Liga 1.

Şi încă ce bucurie: 5-0 (3-0) în deplasare cu Dinamo, în urma golurilor lui Jo Santos, G. Ganea (din penalty), Ciobanu (2) şi Tsoumou!

Fără Mățan, dar cu Jo Santos în linia ofensivă, Viitorul a întâlnit, în Ștefan cel Mare, pe Dinamo, în etapa a 25-a din sezonul regular.

Un meci dominat categoric de Viitorul și după o evoluție entuziasmantă s-a impus la final cu 5-0!

Atacantul brazilian Jo Santos a și fost unul dintre cei mai buni jucători ai primei reprize.

A deschis scorul în min.4 cu un șut din 14m fupă o minge recuperată de Ciobanu, iar apoi a obținut, în min.15, lovitura de la 11m din care Ganea a dublat diferența.

Cu un minut înainte de pauză scorul a luat proporții, Ciobanu înscriind cu un șut plasat din 6m după pasa lui Ganea.

Partea secundă a reprezentant un nou recital al formației noastre, care și-a creat alte ocazii importante și a mai marcat de altr două ori, prin Tsoumou (pasă Pitu) și Ciobanu (șut de la 18m), se arată pe site-ul oficial al FC Viitorul.

Au evoluat:

Dinamo (antrenor Ionel Gane): Eșanu - Radu, Ehmann, Bejan, Filip - Nepomuceno (46 Bani), Anton, Achim (46 Răuță), Fabbrini (88 Bordușanu)- Morsay (46 Stere) - Gueye. Rezerve: Kongshavn - Grigore, Gol, Măgureanu, Borcea.

FC Viitorul (antrenor Mircea Rednic): Cojocaru - Benzar, Mladen (75 Gaztanaga), Dobrosavlevici, Boboc - Matei (57 Babunski), Artean, Ciobanu - Grădinaru (67 Pitu), Ganea (67 Andronache), Jo Santos (75 Tsoumou). Rezerve: Căbuz - Dussaut, Grameni, Dănuleasa.

Sursa foto: FC Viitorul