18:53 06 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul a scăpat victoria printre degete în meciul contra campioanei

15 Jul, 2013 00:00 1193 Marime text
RCJ Farul Constanţa a pierdut la limită, scor 16-18, meciul de sâmbătă, de pe teren propriu, cu echipa campioană, RCM Timişoara, contând pentru etapa a 11-a a Superligii Naţionale de rugby. „Marinarii” au încheiat prima repriză în avantaj (9-3), în urma loviturilor de pedeapsă ale lui Jantjies, timişorenii punctând prin Calafeteanu (l.p.), care a deschis scorul. În repriza secundă însă, RCM Timişoara s-a desprins la 18-9, după ce Pungea şi Kinikinilau au înscris eseuri, iar Calafeteanu a mai marcat dintr-o lovitură de pedeapsă şi o transformare. Farul nu a renunţat însă şi, în finalul meciului, putea întoarce soarta confruntării. Puişoru (desemnat omul partidei) a înscris un eseu, transformat de Jantjies, iar scorul devenea 16-18. Constănţenii au beneficiat apoi de o lovitură de pedeapsă de la centrul terenului, pe care Jantjies a ratat-o însă, astfel că Farul a rămas doar cu bonusul defensiv. Gazdele au început meciul în formula: Mătase, Cornei, Sasu, Mahu, Rațiu, Agiacai, A. Ion, N. Ion, Jantjies, Eyres-Brown, S. De la Harpe, Ninindze, D. De la Harpe, Puișoru și Toft. Au mai intrat: Hobbs, Gorun, Leon, Roderigue, Oneață, Stein și Cârstea. Celelalte rezultate ale etapei au fost: Steaua - Ştiinţa Baia Mare 15-13 şi CSM Bucureşti - U Cluj 19-16. Clasament: 1. Steaua - 36p, 2. Timişoara - 34p, 3. Baia Mare - 32p, 4. Farul - 26p, 5. CSM Bucureşti - 12p, 6. Dinamo - 9p, 7. U Cluj - 6p. În etapa viitoare, Farul întâlneşte Baia Mare în deplasare, vineri, 19 iulie, de la ora 10.00, în direct la rugbytv.ro.