00:02 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Brazilienii Rapidului au invins Farul

04 Aug, 2008 00:00 1268 Marime text

Spadacio, Cesinha si Julio Cesar au contribuit decisiv la victoria giulestenilor impotriva "rechinilor"

Dupa victoria din prima etapa, de la Buzau, Farul a inregistrat cea dintai infrangere din acest sezon, fiind depasita, pe teren propriu, de Rapidul lui Peseiro, cu scorul de 2-0. Ambele goluri au fost inscrise de Juliano Spadacio. Partida a inceput cu o problema la nocturna stadionului, care nu a functionat la capacitate maxima, revenindu-se la normal abia prin minutul 6 al intalnirii. Dupa un reflex de zile mari al portarului Vlas la lovitura de cap a lui Julio Cesar, in minutul 13, goalkeeper-ul constantean nu a mai putut face nimic un minut mai tarziu, cand mijlocasul brazilian, Spadacio, a deschis scorul din careul mic al constantenilor. Acesta a sutat din voleu in coltul scurt al portii adverse, dupa o centrare de pe partea stanga a lui Cesinha. Spre finalul reprizei, Farul a mai echilibrat disputa, sutul spectaculos a lui Gosici, dupa o actiune care l-a avut in prim plan pe Rusmir, a trecut pe langa poarta (minutul 33), iar incursiunile tehnicului Gerlem i-a pus in dificultate pe fundasii Rapidului, insa fara rezultat pe tabela. Debutul celei de-a doua reprize l-a avut in prim plan pe antrenorul Rapidului, Jose Peseiro, care, in minutul 56, a fost trimis in tribuna pentru ca a sutat intr-o minge de pe marginea terenului, nervos in urma unei decizii a centralului. Acesta a continuat circul si in tribune, fiind oprit cu greu de secundul sau sa nu intre pe teren. La doar un minut dupa acest eveniment, s-a stabilit si scorul final. Maftei i-a pasat lui Lazar, acesta l-a gasit pe Spadacio nepermis de liber pe partea stanga, iar numarul 30 al Rapidului a semnat dubla. Apoi, Julio Cesar a avut sansa golului trei, insa s-a opus Vlas. Formatia constanteana a avut cea mai mare ocazie in acest meci, in minutul 84, cand, dupa o patrundere si o succesiune de driblinguri ale lui Gerlem printre fundasii rapidisti, brazilianul nu l-a putut depasi, insa, si pe portarul Andrade. Constantenii au mai avut sansa de a inscrie si in prelungirile partidei, cand Andrade a salvat din nou din fata unui adversar.

Ion Marin: "Atat am putut"

Antrenorul echipei Farul Constanta, Ion Marin, a declarat, dupa meci, ca nu a fost impresionat de formatia giulesteana. "Remarc calitatea unor jucatori de la Rapid. Asta nu inseamna ca Rapidul m-a impresionat, dar este o echipa echilibrata, care isi depune candidatura la titlu", a declarat Ion Marin. Tehnicianul considera ca formatia sa nu putea emite pretentii in acest meci. "In seara asta, Farul atat a putut. A fost un meci care ne-a aratat ca mai avem mult de muncit. Diferenta in acest meci au facut-o cei patru jucatori de atac ai Rapidului, plus Lazar. Am avut o repriza slaba si una buna. Trebuie sa fim mai modesti si sa muncim mai mult, pentru ca mai avem multe de facut".

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}