Cine este Eugen Orlando Teodorovici, propunerea pentru funcția de ministru al Finanțelor în Guvernul Dăncilă
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
02:21 18 08 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cine este Eugen Orlando Teodorovici, propunerea pentru funcția de ministru al Finanțelor în Guvernul Dăncilă

ro

26 Jan, 2018 15:46 1617 Marime text
Eugen Orlando Teodorovici, ministrul Finantelor s-a născut la 12 august 1971.
 
A absolvit Facultatea de Comerţ din cadrul Academiei de Studii Economice din Bucureşti (1997) şi un master în Relaţii Internaţionale şi Integrare Europeană la Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative din Bucureşti (2006), potrivit www.senat.ro.
 
A fost referent în cadrul Direcţiei Generale de Management, Marketing, Prognoză şi Resurse Umane a Ministerului Transporturilor (1991-1997) şi expert la Direcţia Generală de Integrare Europeană din cadrul aceluiaşi minister (1997-1999).
 
A fost expert (febr.-iun. 1999) şi director (iun.-dec. 1999) al Departamentului pentru Integrare Europeană din cadrul Guvernului României, director al Departamentului pentru Afaceri Europene din cadrul Ministerului Afacerilor Externe (ian.-dec. 2000), director general al Direcţiei de Coordonare a Programelor ISPA şi SAPARD din cadrul Ministerului Integrării Europene (2000-2004), director general al Autorităţii de Management pentru Fondul de Coeziune şi Infrastructură în cadrul Ministerului Economiei şi Finanţelor (2004-2005), director general al Autorităţii de Management pentru Infrastructură în cadrul Ministerului Finanţelor Publice (2005-2007).
 
A deţinut funcţia de secretar de stat în Ministerul Economiei şi Finanţelor (nov. 2007-ian. 2009), director general al Autorităţii de Management ex ISPA în cadrul Ministerului Finanţelor Publice (ianuarie-iunie 2009), director Autoritatea de Audit, Curtea de Conturi a României (iun. 2009-mai 2012).
 
A fost consilier de stat în cadrul aparatului propriu de lucru al prim-ministrului Victor Ponta (mai-dec. 2012).
 
La alegerile din 9 decembrie 2012, a obţinut un mandat de senator în Colegiul uninominal nr. 1 din Buzău. În urma alegerilor parlamentare din 11 decembrie 2016, a fost ales în Circumscripţia electorală nr. 38 Tulcea, obţinând cel de-al doilea mandat de senator, pe listele PSD.
 
Este preşedinte al Comisiei pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital a Senatului (din 28 martie, 2017); membru al Comisiei pentru afaceri europene şi membru al Comisiei speciale pentru elaborarea unei propuneri legislative pentru modificarea şi completarea Legii nr. 321/2009 privind comercializarea produselor alimentare, potrivit site-ului oficial al Senatului.  
 
Eugen Orlando Teodorovici a deţinut funcţia de ministru al Fondurilor Europene în guvernele Ponta II (dec. 2012-mart. 2014), Ponta III (mart. 2014-dec. 2014), Ponta IV (dec. 2014-mart. 2015) şi pe cea de ministru al Finanţelor Publice în Guvernul Ponta IV (30 mart.-4 nov. 2015) şi în Guvernul Sorin Cîmpeanu (interimar: 5 nov.-17 nov. 2015).

Sursa foto: Facebook

Ti-a placut articolul?

Comentarii