Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
13:49 08 07 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

ANAF scoate la vânzare 40 de hectare de teren aparținând Elenei Udrea, în apropierea proprietății familiei Băsescu

ro

08 Jul, 2025 09:57 551 Marime text
Elena Udrea, Sursa foto: FacebookAgenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a scos la licitație o suprafață de peste 40 de hectare de teren agricol, aflată în proprietatea fostului ministru Elena Udrea. Terenurile sunt situate în județul Călărași, în comunele Sohatu, Sărulești și Gurbănești, în apropierea cunoscutei localități Nana, unde fiica fostului președinte Traian Băsescu, Ioana Băsescu, deține peste 300 de hectare, scrie Profit.ro.

Suprafața totală este împărțită în 19 parcele mici, răspândite pe teritoriul celor trei comune. Această dispersare a terenurilor a fost invocată chiar de Elena Udrea drept una dintre cauzele eșecului afacerii sale agricole, începută în 2013. Într-o declarație mai veche, Udrea recunoștea dificultatea exploatării acestor terenuri:

„Cum să faci agricultură pe patruzeci de hectare împrăștiate într-un județ întreg? E complicat.”

ANAF a stabilit un preț de pornire de aproximativ 1,9 milioane de lei pentru întregul lot. Suma obținută în urma licitației va fi direcționată către acoperirea datoriilor fiscale și a prejudiciilor din dosarele penale în care Udrea a fost condamnată.

Aceasta nu este prima încercare a autorităților de a valorifica bunurile fostului ministru. De-a lungul anilor, au mai fost scoase la vânzare terenuri din zona Străulești, acțiuni la hotelul EuroHotels din București, dar și două autoturisme.

Elena Udrea execută în prezent o pedeapsă de 6 ani de închisoare, primită în dosarul „Gala Bute”, pentru fapte de luare de mită și abuz în serviciu. A fost condamnată definitiv în aprilie 2022 și încarcerată după ce a fost extrădată din Bulgaria, unde încercase să fugă de justiția română. Recent, Judecătoria Ploiești a admis cererea de eliberare condiționată, însă DNA a contestat decizia.

Vânzarea terenurilor scoate din nou la iveală legăturile controversate din zona Nana și subliniază dificultatea statului de a recupera prejudiciile din dosarele de corupție de mare profil. În același timp, fragmentarea terenurilor și amplasarea lor în zone diferite ar putea descuraja potențialii cumpărători.

Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii