07:10 30 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Finală incredibilă Constănţeanul Cristian Pletea, vicecampion european de tineret. A ratat însă la mustaţă aurul!

12 Mar, 2018 00:00 2556 Marime text
Talentatul jucător constănţean de tenis de masă Cristian Pletea, de la LPS „Nicolae Rotaru“ Constanţa (antrenor, Andrei Filimon), a realizat o nouă performanţă extraordinară, cucerind medalia de argint în proba de simplu a Campionatului European de tineret (Under-21), de la Minsk (Belarus).

Meciul pentru titlu s-a jucat ieri, iar Pletea l-a întâlnit pe cehul Tomas Polansky, care a reuşit să câştige şi să devină campion continental. Partida a avut însă o desfăşurare dramatică. Polansky s-a impus cu 4-3, câştigând în setul decisiv cu 12-10, după ce Pletea a ratat o minge de meci, la 10-9! Condus cu 3-1 la seturi, constănţeanul a recuperat spectaculos şi a egalat la 3. S-a intrat astfel în setul decisiv, iar Pletea a fost la conducere până la final, cea mai mare diferenţă fiind de trei puncte (4-1, 8-5). La 9-7, Polansky a egalat la 9, iar apoi Pletea a făcut 10-9, având astfel punct de meci! În acest moment dramatic, cehul şi-a stăpânit mai bine nervii şi a câştigat următoarele trei puncte, făcând 12-10, câştigând setul şi meciul şi devenind campion european! Scor final, 4-3 (11-6, 5-11, 12-10, 11-5, 5-11, 7-11, 12-10)!

Până în finală, Cristian Pletea s-a impus în fiecare meci de pe tabloul principal cu 4-3, trecând în semifinală de Darko Jorgic (Slovenia), pe seturi 11-9, 7-11, 12-10, 5-11, 5-11, 11-7, 11-9, în sferturi de Ioannis Sgouropoulos (Grecia), cu 8-11, 11-7, 8-11, 6-11, 11-4, 11-9, 12-10, iar în optimi de Deni Kozul (Slovenia), pe seturi 11-6, 5-11, 7-11, 11-8, 11-8, 9-11, 11-3.

La întrecerea de la Minsk, România a fost reprezentată de Adina Diaconu, Andreea Dragoman, Elena Zaharia (şi ea din Constanţa) - la fete, şi de Cristi Pletea, Rareş Sipo şi Alex Manole - la băieţi. Antrenori, constănţenii, tată şi fiu, Viorel Filimon şi Andrei Filimon.

La dublu, Cristian Pletea a făcut pereche cu Ulucak Batuhan (Turcia), iar cei doi au pierdut în primul tur al tabloului principal (16-imi de finală). În proba individuală, Elena Zaharia (mult mai mică, în ce priveşte vârsta, faţă de adversarele sale) s-a clasat pe locul trei) in patru jucătoare) în grupa preliminară, iar la dublu, secţiune în care a evoluat alături de rusoaica Valeria Shcherbatykh, cele două au realizat o victorie pe tabloul principal, oprindu-se apoi în turul doi (optimi de finală).

Sursa foto: Facebook (Federaţia Română de Tenis de Masă) şi captură laola1.tv