02:48 11 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Medalii pentru sportivii constănţeni la Campionatul Naţional de tenis de masă

31 Jan, 2021 17:21 4021 Marime text
  • Cristian Pletea (TT Top Star Constanţa) a cucerit trei medalii, dintre care două de argint.

La Buzău s-a disputat Campionatul Naţional de tenis de masă rezervat seniorilor (masculin şi feminin), iar pe podium au urcat şi sportivi din Constanţa.

Cristian Pletea (TT Top Star Constanţa) a cucerit două medalii de argint (la simplu şi la dublu masculin) şi una de bronz, la dublu mixt, alături de Adina Diaconu.

În finala de la simplu, Cristian a cedat cu 2-4 în faţa lui Ovidiu Ionescu (Gloria Buzău), iar în ultimul act de la dublu perechea Pletea - Rareş Sipoş a fost învinsă cu 3-1 de cuplul Ovidiu Ionescu - Cristian Chiriţă.

Eliza Samara (care, în prezent, reprezintă în competiţiile interne CSA Steaua Bucureşti) a ieşit vicecampioană naţională la simplu, iar la dublu feminin, unde a jucat alături de o altă constănţeancă, Elena Zaharia (LPS „Nicolae Rotaru“ Constanţa), a cucerit bronzul.

În finala de la simplu, Eliza a pierdut, scor 2-4, în meciul cu Bernadette Szocs (CSA Steaua Bucureşti).