20:20 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ratari cu duiumul

01 Nov, 2003 00:00 683 Marime text
Handbalistelor de la CS Tomis Constanta le-a lipsit un sfert de ora pentru a produce surpriza primei zile a turneului de la Ploiesti. In meciul cu Universitatea Jolidon Cluj, elevele antrenorului Dumitru Musi au cedat cu 30-24 (14-11), dar, contrar asteptarilor, ele s-au tinut tare de adversarele lor. Nu au practicat un joc spectaculos, insa unul destul de artagos. Avandu-le pe Mihaela Ignat si Ramona Vaduva in prim-plan, jucatoarele noastre au fost mai tot timpul in umbra adversarelor la unul-doua goluri diferenta. La 10-10 (21), ele au ratat doua lovituri de la 7 m, clujencele au punctat, ale noastre au ratat o noua lovitura de la 7 m si echilibrul primei reprize s-a rupt pe final (scor la pauza 14-11). In partea a doua, clujencele au tinut de diferenta doar vreo 9-10 minute, dupa care o noua "sarja" constanteana a facut ca, la un moment dat, scorul sa fie favorabil Tomisului (19-20). Alte cateva greseli le-au fost catastrofale constantencelor, care au clacat la final cu 30-24. Nu trebuie uitat ca ele au ratat mult, inclusiv cinci dintre cele sapte lovituri de la 7 m. Au marcat: Vaduva (8), Ignat (5), Osman (3), Borcan (3), Mazur (1), Jerebie (2), Ruscior (2).