22:07 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Canotorii de la CS Farul au obtinut rezultate multumitoare la Poznan

01 Aug, 2005 00:00 720 Marime text
Romania a obtinut sambata, in cadrul Campionatelor Europene de caiac-canoe o serie de rezultate foarte bune, la aceste realizari "punand umarul" si canotorii constanteni. Astfel, in cadrul probei de 1000 metri, echipajul feminin de caiac 4 a reusit o clasare pe locul trei, asigurand astfel o medalie de bronz. Din echipajul respectiv au facut parte si doua sportive legitimate la CS Farul Constanta, Mariana Limbau Ciobanu si Alina Platon, pe langa ele echipajul incluzandu-le si pe Florica Vulpes si Lidia Talpa. Timpul obtinut de catre canotoarele tricolore a fost de 3 minute, 17 secunde si 972 de miimi. Tot un sportiv de la CS Farul, Iosif Chirila, nu a reusit decat al cincilea timp in proba de 1000 metri, la canoe 2, el facand pereche cu Iosif Popescu. Timpul inregistrat de cei doi a fost de 3 minute, 36 de secunde, 844 miimi. Cursa a fost castigata de echipajul german Christian Gille/Tomasz Wylenzek, cu timpul de 3 minute, 31 de secunde si 336 de miimi. Bilantul Romaniei la aceste Campionate Europene este urmatorul: la caiac 2, in proba de 1000 metri - masculin, echipajul alcatuit din Ionut Anghel si Marian Sevici a cucerit aurul, cu timpul de 3 minute, 12 secunde, 417 miimi. Ei i-au devansat pe Roland Kokeny/Gabor Kucsera (Ungaria) si Andreas Ihle/Marco Herszel (Germania). Apoi, echipajul masculin de caiac 4 (Marian Baban, Alin Anton, Florean Mada si Loredan Popa) s-a clasat pe locul doi in proba de 1000 metri, cu timpul de 2 minute, 51 secunde, 015 miimi. In fine, la canoe 4 masculin, tot pe 1000 metri, echipajul Constantin Popa, Petre Condrat, Florin Mironcic, Loredan Popa a castigat medalia de bronz, cu timpul de 3 minute, 17 secunde, 972 miimi.