07:19 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie muncita

03 Mar, 2003 00:00 525 Marime text

HC Municipal Constanta - HC Minaur Baia Mare 34-31 (13-16)

Partida a avut multe rasturnari de scor * Mobilizata exemplar, dupa pauza formatia noastra a obtinut un succes pe care l-a meritat * In urma jocului dur, doi jucatori baimareni au primit cartonasul rosu * Publicul a fost fantastic

Formatia de handbal masculin Handbal Club Municipal Constanta ramane pe pozitia a doua a clasamentului Ligii Nationale si dupa etapa a treia a returului campionatului. Ieri, in Sala Sporturilor, intr-un meci palpitant, echipa antrenata de Ion Craciun s-a impus cu 34-31 (13-16) in fata celor de la HC Minaur Baia Mare, aflati, inaintea acestei intalniri, pe locul 4, cu doua puncte mai putin. O victorie a oaspetilor facea o rocada a locurilor. Una a constantenilor reprezenta un mare avantaj luat in fata unei contracandidate la podium. Partida a avut doua parti distincte. Inceputul a apartinut oaspetilor. Si asta, pentru ca jucatorii nostri, pe fondul unui joc slab, le-au dat posibilitatea sa se desprinda si la cinci goluri. Deschiderea scorului a venit destul de tarziu pentru un meci de handbal, abia in minutul 5. Dupa doua ratari ale baimarenilor si trei ale constantenilor (Stavrositu din 7 m, Racovitan in portar si Cazan pe langa), Surducan, cel care avea sa fie si cel mai bun jucator de pe teren, a inscris pentru 0-1. Diferenta s-a majorat rapid la 0-3 (7). Aceste trei goluri au contat insa foarte mult in economia rezultatului de la pauza. HC Municipal s-a mentinut mereu in spatele adversarului la doua, trei sau chiar patru goluri diferenta, ca urmare a altor gafe ale jucatorilor nostri. Momentul psihologic al acestei reprize a fost intre minutele 22 si 23. Constantenii au revenit de la 6-11 (19) la 11-12 (23), ultimele trei goluri marcate in superioritate numerica. Insa diferenta de trei goluri in favoarea baimarenilor s-a refacut imediat, pauza consemnand un 13-16, care i-a dat toate motivele antrenorului Ion Craciun sa-si mustruluiasca jucatorii la cabine.

Trezirea

In partea a doua a jocului am vazut o alta fata a echipei constantene, trezita parca la realitate. "Mandria" baimarenilor nu a mai durat decat doua minute. Sabau a marcat pentru 13-17 (31), Stavrositu pentru 14-17 (31) si Toma pentru 15-17 (33). La acest scor, Cazan a fost eliminat, dar, desi in inferioritate numerica, Nicolae a reusit sa egaleze scorul, pentru prima data, la 17-17 (36). Apoi s-a mers cap la cap, cu constantenii conducand, in premiera pe tabela de marcaj, de la 21-20 (41). HC Municipal dadea semne ca este calare pe situatie, conducand, la jumatatea reprizei, la trei goluri 23-20 (43). Baimarenii au inceput sa se enerveze si Cr. Zenoviu a vazut direct cartonasul rosu pentru un fault agresiv. La fiecare gol constantean, Sabau si Surducan reveneau, cei doi reusind sa traga echipa dupa ei, astfel ca, inainte cu trei minute de fluierul final, constantenii conduceau la un singur gol (30-29). In minutul 57, s-a petrecut un eveniment care avea sa fie decisiv in conturarea echipei castigatoare. Surducan, aflat la doua eliminari, a facut un alt fault grav, ceea ce a dus la scoaterea lui definitiva din joc. Tot in aceasta faza, Nedelcu a protestat la arbitri, fiind eliminat, astfel ca HC Minaur Baia Mare a ramas in doar patru jucatori de camp, fiindu-i mult mai usor formatiei noastre sa se impuna. Scor final: 34-31. HC Municipal: Stanescu, Moise - portari; Toma (6), Nicolae (9), Puscasu (1), Hairi (5), Stavrositu (7, 1 din 7 m), Racovitan (2), Giotoiu, Saulescu, D. Ali (3), Tutu, Cazan (1), Nemenco. Antrenor: Ion Craciun. HC Minaur: Natalyuc, Duef - portari; Mocanu (4), Surducan (14, 5 din 7 m), Cr. Zenoviu (2), Sabau (7, 1 din 7 m), Varady (3), Kovacs, Nedelcu, Marinescu, Bondor (1). Antrenor: Ioan Palko. La finalul partidei, antrenorul baimarenilor a atacat maniera de arbitraj a celor doi cavaleri ai fluierului, Constantin Din si Sorin Dinu, apreciind ca Surducan a fost eliminat prea usor. "Este a doua oara cand acest cuplu de arbitri ne dezavantajeaza, dupa meciul din cupa cu UZTEL Ploiesti", a spus Ioan Palko. Argumentele acestuia, destul de puerile, au fost ca de multe ori cei doi i-au obligat pe jucatori sa arunce la poarta pentru a nu fluiera joc pasiv. De partea cealalta, antrenorul constantenilor, Ion Craciun, a replicat: "Daca dansul vorbeste de arbitraj, inseamna ca a fost invatat sa i se dea mingea in mana" * Palko a avut, totusi, demnitatea sa recunoasca faptul ca "formatia din Constanta este o echipa solida si omogena si isi merita locul pe care-l ocupa in clasament", apreciind ca HC Municipal a luat o optiune serioasa pentru clasarea pe locul 2 la finele campionatului * Ion Craciun era bucuros de victorie, nu si de faptul ca ea a fost obtinuta pe ultima suta de metri, apreciind ca jucatorii sai nu se mai pot concentra acum la fel ca atunci cand porneau din postura de echipa cu sansa a doua. "Am ajuns pe locul doi si aici aerul este mai tare. Steaua si Dinamo, invatate cu primele locuri, se sufoca in urma noastra si asteapta sa facem pasi gresiti. Jucatorii nostri nu se mai pot concentra. Joaca sub presiune. Vor sa faca prea multe si, cand intra pe teren, uita ce le spun. Unii vor chiar sa dea dintr-un sut doua goluri, ori acest lucru nu se poate. Parca sunt fermecati. Ne asteapta meciuri foarte grele in continuare", a spus acesta * Craciun crede ca, la fel ca si la meciul retur din "Cupa Romaniei" cu Steaua, publicul a fost fantastic. "Numai spectatorii au reusit sa-i mobilizeze pe jucatori. Noi nu am reusit acest lucru. S-a intamplat la fel ca in partida cu Steaua. Se pare ca suntem prea incarcati, iar in teren dam prea putin", a declarat Craciun, care le promite suporterilor meciuri-spectacol in confruntarile cu Dinamo Brasov si AMBRO Suceava. "La un meci ca cel de azi nu mai este timp de spectacol. Poate vom reusi la partidele cu Brasovul si Suceava". La final, galeria condusa de Sorin Mihailescu i-a aplaudat pe jucatori si au strigat "Campionii! Campionii!" * Alaturi de public, Craciun a dedicat victoria si sponsorilor de la echipa, oarecum suparati dupa eliminarea din cupa. "Sunt alaturi de echipa si le-au dat incredere jucatorilor. De-aia am tinut neaparat sa castigam acest meci" * Directorul tehnic al constantenilor, Lucian Rasnita, aprecia jocul bun facut de capitanul Eden Hairi, veteranul echipei. "Hairi este ca vinul, cu cat este mai vechi, cu atat este mai bun". La randul sau, Craciun crede ca "nu avem om care sa-l poata schimba pe Hairi atunci cand oboseste. Stavrositu a mai incercat cate ceva, dar mai are de lucru" * Deoarece a gafat de cateva ori decisiv, Cazan a fost luat in colimator de unii dintre spectatori. "Intr-adevar, Cazan a ratat din nou. Probabil ca trece si el prin momente mai grele. Poate ca are motivele lui personale. Oricum, noi l-am bagat in vrie si tot noi trebuie sa-l ajutam sa iasa", a afirmat tehnicianul * In etapa viitoare, duminica, 9 martie, HC Municipal va evolua in deplasare, cu CSU Craiova, partida apreciata de intreg staff-ul tehnic a fi una foarte grea.