Agenda de lucru a MAE de luni, 7 noiembrie 2011
Agenda de lucru a MAE de luni, 7 noiembrie 2011
Jurnaliştii sunt invitaţi să participe la discursurile de deschidere a sesiuni ministeriale, rostite de ministrul Afacerilor Externe, Teodor Baconschi şi omologul său autriac, Michael Spindelegger (ora 13.45), la momentul fotografiei de grup (ora 16.15) şi la conferinţa comună de presă susţinută de ministrul Afacerilor Externe, Teodor Baconschi, alături de oficiali prezenţi la reuniune (ora 16.45).
Accesul este permis numai reprezentanţilor presei acreditaţi în prealabil.
Jurnaliştii acreditaţi vor avea acces la eveniment pe baza unui ecuson pe care îl vor putea ridica în ziua evenimentului, la faţa locului, începând cu ora 12.00. Pentru ridicarea ecusonului este necesară prezentarea legitimaţiei de presă şi a unui act de identitate.
Jurnaliştii sunt rugaţi sa ajungă la locul evenimentului cu cel puţin o jumătate de oră înainte.
Regăsiţi ataşat agenda evenimentului.
Informal meeting
of the foreign ministers from the Danube region
(Bucharest, 7 - 8 November 2011)
Topics that will be discussed:
1. EUSDR management and financial aspects
2. Creative connectivity - projects implementation
3. Joint communication strategy for the EUSDR
Programme
7 November 2011 Intercontinental Hotel
13.00/13.30 registration
13.45/14.30 Ministerial Session (Fortuna room)
(Official Delegations only)
Opening remarks
1. Minister of Foreign Affairs - Teodor Baconschi/ Romania
2. Vice Chancellor and Federal Minister for Foreign Affairs - Michael Spindelegger /Austria
(Representative of the media will be allowed in the conference room)
3. Minister for Foreign Affairs - Nikolai Mladenov /Republic of Bulgaria
4. Minister for Foreign Affairs - Iurie Leancă /Republic of Moldova
5. Minister for Foreign Affairs - Vuk Jeremic /Republic of Serbia
6. Minister for the Bundesrat, Europe and International Affairs - Peter Friedrich/Baden Wűrttemberg - Germany
(Representative of the media will not be allowed in the conference room)
14.50/16.15 Ministerial Session (Fortuna room)
(Official Delegations only)
7. State Minister for European Affairs - Enikö Györi / Republic of Hungary
8. State Secretary for European Affairs - Andrej Plenkovic /Republic of Croatia
9. State Secretary for Political Affairs - Nebojsa Kaludjerovic /Montenegro
10. Special Ambassador for EU Macroregional Strategies - Petr Janyška /Czech Republic
11. Ambassador - Andreas von Mettenheim /Republic of Germany
12. Ambassador - Marek Szczygiel/Republic of Poland
13. Ambassador - Jadranka Sturm Kocjan/ Republic of Slovenia
14. Ambassador - Dusko Kovacevic /Bosnia and Hertegovina
15. General Director - Vsevolod Chensov /Ukraine
(Representative of the media will not be allowed in the conference room)
16.15/16.45 Family Photo (Hora room)
Coffee Break
16.45/17.15 Press conference (Modigliani room)
17.15/18.00 Special guest speakers (Fortuna room)
Kadri Uustal- Adviser to the General Director DG Regio, European Commission
Marian - Jean Marinescu - Vice-Chair Group of the European People's Party,
European Parliament
Adriana Ţicău - Vice - Chair, Committee on Transport and Tourism, European Parliament
Marie Paule Roudil - Head of UNESCO Office in Bruxelles
(Representative of the media will be allowed in the conference room)
8 November 2011 Intercontinental Hotel
Economic Forum - Areas of excellence in the Danube macro - region
The forum is addressed to the business sector representatives and members of the official delegations
(Representative of the media will be allowed in the conference room)
09.30 - 09.45 Opening remarks (Fortuna room)
Speakers: Teodor Baconschi, Minister, Ministry of Foreign Affairs
09.45 - 10.45 Plenary session (Fortuna room)
Moderator: Viorel Ardeleanu, National Coordinator for the EU Danube Strategy
Speakers: Petru Filip, Vice President, Senat - Romanian Parliament
Ivo Gönnėr, Mayor of Ulm
Sorina Plăcintă, Member of the Senat - Romanian Parliament
Kurt Puchinger, Director of Planning, City of Viena
Mihai Manoliu, General Secretary, ACPR
Daniel Dăianu, Professor, National School of Political and Administrative Studies
10.45 - 11.00 Coffee break
11.05 - 12.30 Parallel working groups (Fortuna room 1)
Working group 1 - Connectivity
Moderator: Irina Cruceru, DG Regio
Speakers: Johannes Eigner, National Coordinator of the EU Danube Strategy - Austria
Şerban Cucu, priority area coordinator 1a - to improve intermodality/inland waterways/Romania
Markus Simoner, Team Leader Infrastructure Development - Via Donau Viena
Manfred Seitz, General Secretary, Pro Danube International Association
Alexandru Capatu, Chairman, ProDanube International
Cristian Secoşan, CEO Siemens Romania
Aron Kovacs, Chamber of Commerce Budapesta
Oleksandr Malin, Deputy Head - Odessa Regional State Administration
Working group 2 - Competitiveness and innovation (Fortuna room 2)
Moderator: Eric Bartha, Secretary General, CODCR
Speakers: Hans Herdlitschka, Priority area coordinator (to support the competitiveness of enterprises)
Radu Mihaescu, President, CODECS
Vasile Puşcaş, Professor, Babes - Bolyai Cluj Napoca
Dan Bălteanu, Professor, Romanian Academy
Viorel Vulturescu, Counselor , National Authority for Scientific Research
Gunter Horcher, Fraunhofer Institute for Manufactoring Engineering and Automation IPA
Katya Goranova, Business Support Center Ruse
Costin Lianu, director, Ministry of Economy and Commerce
12.30 - 14.00 Lunch (Ronda room)
14.10 - 15.00 Closing session (Fortuna room)
Moderator: Horia Roman Patapievici, President, Romanian Cultural Institute
Speakers: Leonard Orban, Minister, Ministry for European Affairs
Sorin Oprescu, Mayor of Bucharest (tbc)
Jurgen Raizner, Director, Steinbeis Danube Center
Radu Merica, President, RO/DE Chamber of Commerce
Sorin Dimitriu, President, Bucharest Chamber of Commerce
Jan Vraciu, Director, Local Development Directorate, Minister of Administration and Interior
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp