19:34 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Sub ochii lui Nicuşor Constantinescu HCM a acces entuziasmant în sferturile Cupei EHF (galerie foto)

31 Mar, 2014 00:00 1538 Marime text
Campioana României la handbal masculin, HCM Constanţa, s-a calificat entuziasmant, ieri, în sferturile de finală ale Cupei EHF, după ce a câştigat cu 29-25 (15-14) partida de pe teren propriu cu formaţia franceză Chambery Savoie, din etapa a şasea (ultima) a grupei D a competiţiei. Lui HCM îi trebuia victorie sau meci egal până la 29-29 inclusiv, încheind en-fanfare meciul, deşi a avut şi emoţii la jumătate reprizei secunde, când francezii conduceau cu 22-19. Susţinuţi de un public entuziast, constănţenii au trecut însă peste toate momentele dificile, inclusiv peste eliminarea lui Şimicu, mergând în faza superioară a întrecerii. Pentru gazde au punctat Csepreghi - 10 goluri, Criciotoiu - 6, Şimicu - 4, Novanc - 3, Toma - 3, Angelovski - 2 şi Buricea - 1, în vreme ce de la Chambery cel mai prolific handbalist, cu patru goluri, a fost Gille. La meci a asistat şi preşedintele lui HCM, Nicuşor Constantinescu, şeful Consiliului Judeţean Constanţa. Adversarul campioanei României din sferturile Cupei EHF se va stabili mâine, la tragerea la sorţi de la Viena. Printre posibilii oponenţi se numără Montpellier (Franţa), Pick Szeged (Ungaria) sau Lugi (Suedia).