19:36 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Imagini de la eveniment Phoenix Știința Constanța, prima victorie în Grupa Roșie a Ligii Naționale, după o revenire spectaculoasă (galerie foto+video)

02 Feb, 2019 14:35 1866 Marime text
Echipa feminină de baschet Phoenix Știința Constanța a realizat astăzi prima victorie în Grupa Roșie a Ligii Naționale (primul eșalon valoric).

Formația de pe litoral a dispus pe teren propriu de FCC ICIM CSB Arad, în etapa a șaptea a competitiei.

Scorul a fost 71-63, după ce oaspetele au condus la pauza cu 37-34.

Phoenix Știința a avut o revenire spectaculoasă, anulând avantajul echipei aradene, care a câștigat primul sfert cu 22-14.

Gazdele s-au impus însă în celelalte sferturi, cu 20-15, 12-9 si 25-17, câștigând în premieră o partidă în eșalonul de elită al Ligii Naționale, dupa ce pierduseră celelalte cinci meciuri disputate.

Pentru Phoenix Știința au marcat C. Douglas - 19p, B. Fota - 18p, J. Jovanovic - 12p, A. Beldian - 9p, V. Erak - 6p, C. Cutaș - 5p și E. Armanu - 2p.

Clasamentul Grupei Roşii este următorul: 1. ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe - 29p (15-1), 2. CSM Satu Mare - 28p (12-4), 3. CSM Târgovişte - 25p (9-7), 4. CSTBv Olimpia CSU Braşov - 23p (7-9), 5. FCC ICIM CSB Arad - 20p (4-12), 6. CSU Cluj - 19p (3-13), 7. Phoenix Ştiinţa Constanţa - 15p (12-6).

Sursa foto: ZIUA de Constanța