10:49 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanta a spulberat Steaua Rosie Belgrad

25 Jul, 2005 00:00 699 Marime text

Walter Zenga, batut din nou de Petre Grigoras

Rechinii s-au impus cu scorul de 3-0 prin golurile marcate de Cristocea, Pascovici si Viorel Gheorghe * Acest amical a fost primul dintre cele patru pe care Farul le va disputa in turneul din Austria

Turneul de pregatire efectuat de formatia FC Farul Constanta in Austria a debutat cum nu se putea mai bine pentru elevii lui Petre Grigoras. Sambata, "marinarii" au reusit sa invinga intr-o maniera categorica celebra formatie sarba Steaua Rosie Belgrad cu scorul de 3-0 (2-0). Constantenii au luat o serioasa optiune pentru castigarea partidei inca din prima repriza, la pauza scorul fiind deja 2-0. Primul gol a fost inscris de Cristocea, din penalty, Cosmin Pascovici marcand si el mai apoi si stabilind scorul primei reprize. Lucrurile au evoluat inspre si mai bine in repriza secunda, Farul reusind sa mai puncteze o data, prin Viorel Gheorghe, meciul incheindu-se la scor de neprezentare, 3-0 pentru constanteni. Petre Grigoras a folosit mai multi jucatori in timpul partidei, in vederea conturarii unui lot capabil sa atace inaltele obiective propuse pentru sezonul ce urmeaza. Astfel, primul unsprezece a fost: Curca, Barbu, Schiopu, Pascovici, Apostol, Lungu, Senin, Todoran, L.Mihai, Gurita, Cristocea. Pe parcursul meciului au mai intrat Stanca, Posteuca, Durbac, T.Moldovan, Usurelu, Baicu, V.Gheorghe, Apostu. Confruntarea dintre cele doua echipe a starnit un real interes in randul celor 900 de locuitori ai micutei localitati Helligenkreuz, acestia privind evenimentul ca pe o adevarata sarbatoare. In acest scop, au fost lipite chiar si afise care anuntau partida, iar petrecerea campeneasca desfasurata in aceeasi zi nu a facut decat sa desavarseasca o zi reusita. Reamintim ca pe banca tehnica a fostei castigatoare a Cupei Campionilor Europeni se afla, incepand de miercurea trecuta, fostul antrenor al Stelei Bucuresti, Walter Zenga. Grigoras reuseste astfel a doua victorie in fata italianului, dupa cea din sezonul precedent, cand a trecut mult mai greu de acesta, 1-0, intr-un meci, e drept, de o alta incarcatura. Pentru Farul Constanta mai urmeaza cel putin trei meciuri de verificare, asta pentru ca amicalul cu reprezentativa de tineret a Kuweitului este inca incert. Partidele cu FC Vysconica Jihlava (liga intai Cehia) si FC Paralimni (liga intai din Cipru) au ramas si ele valabile, ele urmand a se disputa pe 26, respectiv 27 iulie. Delegatia constanteana va definitiva stagiul austriac pe 28 iulie. Noua editie a campionatului national va debuta pe 6 august, cand Farul va juca la Targu Jiu impotriva nou-promovatei Pandurii.