00:19 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cristian Pletea, din Constanţa, clasat de două ori pe locul cinci la Jocurile Olimpice pentru Tineret

15 Oct, 2018 14:27 1875 Marime text
Jucătorul constănţean de tenis de masă din Constanţa Cristian Pletea a obţinut două clasări pe locul cinci la Jocurile Olimpice pentru Tineret, întrecere organizată în Argentina, la Buenos Aires.

Sportivul a ocupat aceste poziţii la simplu şi în concursul de echipe mixte, unde a evoluat alături de Andreea Dragoman.

În afară de aceste rezultate, România a obţinut şi o medalie de bronz, cucerită de Andreea Dragoman la simplu.

Ultimul meci susţinut de formaţia tricoloră în proba de echipe mixte a fost cea din sferturile de finală, pe care a pierdut-o cu 0-2 în faţa reprezentativei din Taipei.

Partidele au fost: Andreea Dragoman - Su Pei Ling 1-3 şi Cristian Pletea - Lin Yun-Ju 1-3.

În optimi, România a învins India cu 2-1.

Sursa foto: Facebook (Federaţia Română de Tenis de Masă)