03:31 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atletul constănţean Răzvan Grecu, campion balcanic. Ioana Manoliu a ratat la mustaţă o medalie

11 Feb, 2018 11:41 4523 Marime text
Atletul constantean Răzvan Grecu (CSS1 - CS Farul; antrenor, Daniel Cojocaru) a cucerit titlul de campion balcanic la juniori 1, în proba de sală de triplusalt, cu ocazia competiţiei care s-a desfăşurat în capitala Bulgariei, Sofia.

Cea mai bună performanţă a lui Răzvan a fost 15,93 m, ceea ce reprezintă record al competiţiei.

Sportivul din Constanţa, născut în anul 1999, s-a impus detaşat, ceilalţi doi medaliaţi sărind 15,32 m, respectiv 15,06 m.

La aceeaşi întrecere, Ioana Manoliu (LPS „Nicolae Rotaru“ - CS Farul; antrenoare, Carmen Botea) a ocupat poziţia a patra la lungime, cu 5,92 m, dar a ratat la mustaţă o medalie, în condiţiile în care cele trei atlete de pe podium au înregistrat 5,94 m (locul 3), 5,95 m (locul 2) şi 6,06 m (locul 1)!

De curând, şi Ioana Manoliu a sărit 6,06 m (record personal), la Campionatul Naţional de sală, performanţă cu care a devenit vicecampioană a României la tineret.

În clasamentul pe medalii, România a ocupat locul întâi, cu 12 distincţii (7 de aur, 3 de argint, 2 de bronz), fiind urmată pe podium de Croaţia (12: 3-5-4) şi Bulgaria (11: 3-4-4).

Sursa foto: Facebook