Sechestrul navei „Sea Moon” în Portul Midia se tranșează în apel, după ce armatorul din Insulele Marshall a contestat măsura în instanță
Sechestrul navei „Sea Moon” în Portul Midia se tranșează în apel, după ce armatorul din Insulele Marshall
04 Jun, 2026 13:51
ZIUA de Constanta
173
Marime text
173
Marime text
Litigiul internațional de drept maritim care menține imobilizată nava „Sea Moon” în apele teritoriale românești a intrat într-o nouă fază procedurală. Pe data de 3 iunie 2026, pe rolul Curții de Apel Constanța a fost înregistrat oficial apelul formulat de armatorul pârât Ocean Soul Shipping & Trading Inc, o companie offshore cu sediul în Insulele Marshall.Această mutare vine la scurt timp după ce Tribunalul Constanța a admis solicitarea creditorului Arte Bunkering FZCO (fostă Arte Bunkering DMCC, din Dubai, Emiratele Arabe Unite) și a dispus instituirea sechestrului asigurător asupra navei. Primul termen de judecată în faza de apel a fost fixat în regim de urgență pentru vineri, 5 iunie 2026, la ora 09:00, sub coordonarea completului C2AAMF.
Decizia de la fond: Sechestru confirmat pentru combustibil neachitat
În primă instanță, dosarul a fost analizat de Secția a II-a Civilă a Tribunalului Constanța sub indicativul de Fond. La data de 28 mai 2026, prin încheierea de dezînvestire nr. 249/2026, completul CFond13 a admis cererea creditorului din Dubai.
Magistrații au dispus instituirea sechestrului asigurător asupra navei „Sea Moon”, aflată sub pavilion Togo și identificată prin numărul IMO 9647344, aflată ancorată în Portul Midia. Măsura a fost încuviințată până la soluționarea definitivă a arbitrajului internațional aflat pe rolul organizației N.O.M.A. (Nordic Offshore Maritime Arbitration).
Pentru a acoperi eventualele daune cauzate armatorului în cazul unui demers abuziv, instanța a impus în sarcina reclamantei Arte Bunkering FZCO o cauțiune substanțială în cuantum de 200.000 de lei, ce trebuie achitată în termen de 5 zile. Neplata acesteia atrage desființarea de drept a sechestrului. De asemenea, pârâta a fost obligată la plata sumei de 1.000 de lei reprezentând cheltuieli de judecată.
Miza din rechizitoriu: Alimentări fictive sau o dispută privind proprietarul?
În motivarea acțiunii înregistrate inițial pe 20 aprilie 2026, Arte Bunkering FZCO a arătat că a livrat combustibil de bunkeraj către nava „Sea Moon” în vara anului trecut, emitând două facturi rămase neachitate până în prezent:
- 12 iunie 2025: O cantitate de 47 MT combustibil, acoperită de factura din 12.07.2025, în valoare de 44.240 USD.
- 5 iulie 2025: O cantitate de 174.99 MT combustibil RMG380 și 29.99 MT combustibil DMA, acoperită de factura din 04.08.2025, în valoare de 147.923,48 USD.
Cu toate acestea, Tribunalul Constanța a aplicat regulile stricte ale Convenției de la Bruxelles din 10 mai 1952 privind sechestrul asigurător de nave maritime. Instanța a reținut că furnizarea de produse pentru exploatarea unei nave reprezintă o creanță maritimă certă (art. 1 alin. 1 lit. k) și că, în dreptul maritim, se aplică principiul conform căruia „creanța urmărește nava”, permițând indisponibilizarea bunului chiar și în cazul unei succesiuni sau schimbări a proprietarului formal.
Cronologia unui caz complicat: Echipamente militare și explozibili la bord
Acest sechestru reprezintă doar o parte din păienjenișul juridic care blochează nava „Sea Moon” în România. O știre mai veche amintește că nava a sosit în apele românești în luna aprilie 2026, executând un voiaj pe ruta Chennai (India) – Constanța, având la bord un transport strategic de echipamente și bunuri cu caracter militar destinate industriei naționale de apărare, cu o valoare declarată de 2.304.000 EUR.
Deși voiajul trebuia să dureze 35 de zile, acesta s-a prelungit la 66 de zile din cauza unor întârzieri logistice. Un conflict major a izbucnit în momentul în care armatorul a redirecționat nava în mod unilateral de la Portul Constanța către Portul Midia, unde a acostat la Dana 6 (Terminalul de Export Animale Vii) pentru a descărca peste 730 de tone de echipamente.
În timp ce o mare parte din marfă a fost descărcată, 18 containere conținând explozibil cu regim special de păstrare au rămas blocate la bord. Nava a fost inițial imobilizată prin trei cereri de reținere deschise simultan de trei creditori diferiți: agentul local Multimodal Projects SRL (pentru taxe portuare de 61.053 EUR), navlositorul Terrasecure Projects SRL (pentru daune de întârziere de 200.000 USD) și compania de bunkeraj Arte Bunkering FZCO.
Deși la data de 7 mai 2026 armatorul Ocean Soul Shipping & Trading Inc reușise să obțină în instanță o decizie executorie de ridicare a reținerii dispuse de navlositorul Terrasecure Projects SRL (în dosarul 2552/118/2026), nava a rămas blocată în rada portului din cauza litigiului privind combustibilul, transformat acum în ordonanță de sechestru asigurător de fond.
Ședința de mâine, 5 iunie 2026, de la Curtea de Apel Constanța reprezintă ultima șansă a armatorului de a anula măsura asigurătorie și de a debloca nava „Sea Moon”, în timp ce autoritățile portuare urmăresc cu atenție securitatea încărcăturii speciale de explozibili rămasă la bord.
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


