21:33 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Mai este mult de lucru

09 Aug, 2002 00:00 905 Marime text

FC Farul - Gloria Buzau 3-2

Evolutia pe care "marinarii" au avut-o in partida sustinuta miercuri seara i-a dezamagit pe cei prezenti in tribunele stadionului * Multe gafe in aparare si prea putine ocazii de poarta, coroborate cu individualismul multora dintre cei care au ajuns vedete inainte de inceperea balului, acestea sunt caracteristicile unei victorii chinuite a "alb-albastrilor" * Golurile au fost marcate de Cristocea, Zicu, Baltoi, respectiv Beldeanu si Stan

Dupa primul meci amical pe care "marinarii" l-au sustinut in aceasta vara in fata propriilor suporteri, cand au invins Otelul Galati cu 2-0, spuneam ca FC Farul are alta fata. Era o concluzie la care ajunsesem nu numai eu, cat si marea majoritate a celor care au fost prezenti atunci in tribunele stadionului "Gheorghe Hagi". O prima repriza de vis in care titularii facusera spectacol, urmata de una mai slaba, in care au evoluat rezervele. A urmat apoi partida cu Dobrudja Dobrici, in care, cu echipa standard, Farul a reusit sa inscrie cinci goluri, dar si sa primeasca doua. Jocul mai putin slab din meciul cu Petrolul Ploiesti (3-2) era scuzabil din moment ce evoluasera rezervele. Si dupa ultimele doua meciuri, i-am laudat pe cei care alcatuiau primul "unsprezece" si i-am "incondeiat" pe cei care nu au evoluat bine. Poate ca randurile pe care le-a scris la vremea respectiva presa constanteana vizavi de jocul bun al primilor li s-a urcat la cap acestora si deja au devenit vedete, inainte de a iesi pe scena. Daca infrangerea de la Buzau cu Gloria poate fi pusa pe seama oboselii acumulate intr-o saptamana in care au sustinut patru meciuri si a drumului lung parcurs in ziua meciului, in partida revansa cu echipa buzoiana titularii nu mai au nici o scuza. Lume prea multa nu a fost in tribune, impresari ioc si de ce a trebuit ca fiecare dintre ei sa faca prea multe de unul singur nimeni nu-si poate da seama, din moment ce fotbalul este un joc de echipa. Ori asta probabil ca au uitat, pentru 90 de minute, cei care au evoluat pe "verdele" stadionului constantean si care s-au impus destul de greu 3-2, desi adversarul nu si-a depasit deloc conditia de echipa mica. Daca de Schiopu, Lungu si Baltoi nu prea avem de ce ne lua, in schimb, de ceilalti am avea fiecaruia in parte ce sa-i reprosam. Nu o vom face pentru a nu fi caracterizati drept rautaciosi si ca asteptam sa le dam in cap imediat ce prind o zi mai slaba. Sincer, sper ca evolutiile avute in partidele mentionate sa nu ramana doar o simpla amintire si ca Farul sa-si poata gasi ritmul in aceste ultime zile, care au mai ramas pana la inceperea campionatului, pentru ca, dincolo de valoarea fiecarui jucator in parte, echipa trebuie sa triumfe. Partida a avut o prima repriza in care s-a jucat la ambele porti, la cea a Farului s-a ajuns din cauza gafelor de la mijlocul terenului, iar la cea a Gloriei in urma sclipirilor de moment ale unor jucatori sau, de ce nu, a ambitiei cu care s-a batut pentru fiecare minge atacantul Alexandru Baltoi, ceea ce nu se poate spune, iarasi, despre colegul sau din ofensiva, Liviu Mihai. Primul gol a venit in minutul 13, pe fondul unei gafe in apararea oaspete. Cristocea, scapat singur in careu, a primit o pasa printre jucatori si, dupa ce l-a driblat scurt pe un adversar, a inscris cu un sut plasat. 2-0 s-a facut abia in minutul 39, cand, la capatul celei mai frumoase faze a meciului, Zicu a inscris din demivoleu. Faza a pornit de pe partea stanga, de unde Cristocea a centrat perfect in mijlocul careului de 16 m, iar L. Mihai a deviat cu calcaiul pana la autorul golului. Reveniti de la cabine in aceeasi structura, "alb-albastrii" nu au lasat impresia ca pot mai mult, ba din contra au inceput sa gafeze decisiv. Astfel, dupa ce Badescu a pierdut o minge simpla, in minutul 48 buzoianul Beldeanu a redus din handicap, pentru ca, zece minute mai tarziu, sutul la vinclu, de la 25 m, al lui Stan sa-l "blocheze" pe Curca, ramas fara replica. Odata cu schimbarile efectuate, Chirea (in locul lui Badescu), Popete (Senin), Usurelu (L. Mihai), Bounougou (I. Barbu) si Vatavu (Schiopu), Farul a dominat jocul, dar steril, fara mari ocazii de poarta. Doar golul victoriei (62), cand Usurelu, abia intrat, l-a gasit excelent, cu o centrare de pe partea dreapta, pe Baltoi, care venit din spate a reluat direct in plasa, si o ocazie uriasa, ratata de Chirea (80), au fost singurele faze notabile. Curca (64 Vlas) - Balan, I. Barbu (61 Bounougou), Schiopu (61 Vatavu), Senin (61 Popete) - Badescu (49 Chirea), Lungu, Zicu, Cristocea - L. Mihai (61 Usurelu), Baltoi.