18:01 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Locul intai pentru Lisenco

01 Feb, 2005 00:00 1428 Marime text
Complexul sportiv "Lia Manoliu" din capitala a gazduit la sfarsitul saptamanii trecute prima etapa a Grand Prixului de atletism (seniori, tineret, juniori), intrecere la care a fost prezenta si o numeroasa delegatie a clubului CS Farul Constanta. Cel mai important rezultat a fost cel obtinut de Evelina Lisenco, atleta care a obtinut locul intai in proba de 200 metri. Sportiva Farului a trecut prima linia de sosire stabilind un timp foarte bun, 25.06 secunde. Sambata, Evelina Lisenco a mai obtinut un loc doi in cursa de 60 de metri, cu timpul 07, 51 sec. O alta constanteanca, Ana Valceanu a iesit a doua in concursul de aruncare a greutatii (performanta 16.53 metri), in timp ce Mihai Orzan s-a clasat al patrulea la 400 de metri (performanta 49.44 sec). Sambata aceasta, complexul bucurestean va gazdui o noua etapa de Grand Prix, de data aceasta rezervata doar pentru atletii seniori si de tineret. Finala Grand Prix va avea loc in zilele de 12 si 13 februarie, tot in capitala. Calendarul competitional de atletism mai programeaza in luna mai doua concursuri deosebit de importante, ambele urmand sa se desfasoare la Constanta. Este vorba despre Cupa Farul (14-15 mai) si de Campionatul National Universitar.