Ziua Dobrogei, 139 ani
14 noiembrie 1878 - 14 noiembrie 2017
02:48 21 10 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

FC Viitorul va evolua în Liga Elitelor, iar Academia Farul şi ACS Performer, în Campionatul Naţional

ro

11 Oct, 2017 00:00 1116 Marime text
În urma clasărilor din etapa preliminară a sezonului 2017 / 2018 din cadrul competiţiilor de juniori Under-19 şi Under-17, FC Viitorul s-a calificat în etapa regulară a competiţiei Liga Elitelor, iar Academia Farul şi ACS Performer vor evolua în continuare în etapa regulară a Campionatului Naţional.
 
Cele trei formaţii au evoluat, de-a lungul a zece etape, în seria şase dintre cele 19 ale fazei preliminare la cele două categorii de vârstă. Câştigătoarele fiecărei grupe s-au calificat în Liga Elitelor, în timp ce ocupantele următoarelor locuri au fost repartizate în Campionatul Naţional. În seria şase, clasamentele au fost următoarele: la U-19 - 1. FC Viitorul - 25p, 2. CSA Steaua - 20p, 3. ACS Performer - 17p, 4. FC Voluntari II - 9p, 5. Academia Farul - 8p, 6. Unirea Slobozia - 6p; la U-17 - 1. FC Viitorul - 30p, 2. Academia Farul - 22p, 3. CSA Steaua - 14p, 4. ACS Performer - 10p, 5. FC Voluntari II - 9p, 6. Unirea Slobozia - 1p.
 
În ultima etapă, a zecea, s-au înregistrat rezultatele: la U-19 (jucători născuţi după 1 ianuarie 1999) - FC Voluntari II - ACS Performer 0-1, Academia Farul - Unirea Slobozia 1-3, CSA Steaua București - FC Viitorul 1-0; la U-17 (jucători născuţi după 1 ianuarie 2001) - FC Voluntari II - ACS Performer 0-1, Academia Farul - Unirea Slobozia 4-0, CSA Steaua București - FC Viitorul 0-2.
 
În continuare, echipele constănţene vor evolua în următoarele serii: Liga Elitelor U-19 - Seria Est - Concordia Chiajna, SC Dinamo 1948, SC FC Viitorul SA, Dunărea Călăraşi, Juventus Bucureşti, FC Voluntari, Viitorul Argeş Alexandru Duminică, CSS Târgovişte, CSM Poli Iaşi, LPS Iaşi; Liga Elitelor U-17 - Seria Est: Concordia Chiajna, SC Dinamo 1948, SC FC Viitorul SA, Dunărea Călăraşi, Juventus Bucureşti, Regal Sport Ferdinand I, Petrosport Ploieşti, Steagu Roşu Braşov, LPS Piatra Neamţ, Sporting Juniorul Vaslui; Campionatul Naţional U-19 - Seria 3: SC FC FCSB SA, CS Sportul Snagov SA, CS Afumați, LT Sf. Pantelimon, AFC Progresul 1944 Spartac, ACS Performer, FC Voluntari 2, Academia Farul, AFC Unirea 04 Slobozia, FC Metaloglobus; Campionatul Naţional U-17 - Seria 3: SC FC FCSB SA, CS Sportul Snagov SA, CS Afumați, LT Sf. Pantelimon, AFC Progresul 1944 Spartac, ACS Performer, FC Voluntari 2, Academia Farul, AFC Unirea 04 Slobozia, FC Metaloglobus.
 
Programul Ligii Elitelor U-19 și U-17, întreceri la finele cărora vor fi desemnate campioanele naţionale la cele două categorii de vârstă, este următorul:
 
Etapa I (14.10.2017):
FC Voluntari / Regal Sport București - FC Viitorul
CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț – Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov
Dunărea Călărași – Juventus București
CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești – LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui
Concordia Chiajna – Dinamo București
 
Etapa II (21.10.2017):
FC Viitorul – Dinamo București
LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui – Concordia Chiajna
Juventus București – CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești
Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov – Dunărea Călărași
FC Voluntari / Regal Sport București – CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț
 
Etapa III (28.10.2017):
CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț – FC Viitorul
Dunărea Călărași – FC Voluntari / Regal Sport București
CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești – Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov
Concordia Chiajna – Juventus București
Dinamo București – LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui
 
Etapa IV (04.11.2017):
FC Viitorul – LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui
Juventus București – Dinamo București
Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov – Concordia Chiajna
FC Voluntari / Regal Sport București – CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești
CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț – Dunărea Călărași
 
Etapa V (11.11.2017):
Dunărea Călărași – FC Viitorul
CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești – CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț
Concordia Chiajna – FC Voluntari / Regal Sport București
Dinamo București – Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov
LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui – Juventus București
 
Etapa VI (18.11.2017):
FC Viitorul – Juventus București
Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov – LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui
FC Voluntari / Regal Sport București – Dinamo București
CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț – Concordia Chiajna
Dunărea Călărași – CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești
 
Etapa VII (25.11.2017):
CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești – FC Viitorul
Concordia Chiajna – Dunărea Călărași
Dinamo București – CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț
LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui – FC Voluntari / Regal Sport București
Juventus București – Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov
 
Etapa VIII (02.12.2017):
FC Viitorul – Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov
FC Voluntari / Regal Sport București – Juventus București
CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț – LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui
Dunărea Călărași – Dinamo București
CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești – Concordia Chiajna
 
Etapa IX (10.03.2018):
Concordia Chiajna – FC Viitorul
Dinamo București – CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești
LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui – Dunărea Călărași
Juventus București – CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț
Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov – FC Voluntari / Regal Sport București
 
Etapa X (17.03.2018):
FC Viitorul - FC Voluntari / Regal Sport București
Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov - CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț
Juventus București - Dunărea Călărași
LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui - CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești
Dinamo București - Concordia Chiajna
 
Etapa XI (24.03.2018):
Dinamo București - FC Viitorul
Concordia Chiajna - LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui
CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești - Juventus București
Dunărea Călărași - Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov
CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț - FC Voluntari / Regal Sport București
 
Etapa XII (31.03.2018):
FC Viitorul - CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț
FC Voluntari / Regal Sport București - Dunărea Călărași
Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov - CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești
Juventus București - Concordia Chiajna
LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui - Dinamo București
 
Etapa XIII (11.04.2018 – intermediară):
LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui - FC Viitorul
Dinamo București - Juventus București
Concordia Chiajna - Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov
CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești - FC Voluntari / Regal Sport București
Dunărea Călărași - CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț
 
Etapa XIV (14.04.2018):
FC Viitorul - Dunărea Călărași
CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț - CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești
FC Voluntari / Regal Sport București - Concordia Chiajna
Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov - Dinamo București
Juventus București - LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui
 
Etapa XV (17.04.2018 – intermediară):
Juventus București - FC Viitorul
LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui - Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov
Dinamo București - FC Voluntari / Regal Sport București
Concordia Chiajna - CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț
CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești - Dunărea Călărași
 
Etapa XVI (21.04.2018):
FC Viitorul - CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești
Dunărea Călărași - Concordia Chiajna
CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț - Dinamo București
FC Voluntari / Regal Sport București - LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui
Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov - Juventus București
 
Etapa XVII (28.04.2018):
Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov - FC Viitorul
Juventus București - FC Voluntari / Regal Sport București
LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui - CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț
Dinamo București - Dunărea Călărași
Concordia Chiajna - CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești
 
Etapa XVIII (05.05.2018):
FC Viitorul - Concordia Chiajna
CSS Târgoviște / Petrosport Ploiești - Dinamo București
Dunărea Călărași - LPS Iași / Sporting Juniorul Vaslui
CSM Poli Iași / LPS Piatra Neamț - Juventus București
FC Voluntari / Regal Sport București - Viitorul Argeș / Steagu Roșu Brașov
 
 
Sursa foto: FC Viitorul

Ti-a placut articolul?

Comentarii