14:30 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică de la Rimini Gimnasta constănțeană Sabrina Maneca Voinea a cucerit medalia de argint în finala de la bârnă

04 May, 2024 20:27 823 Marime text
Foto de arhivă/ Imagine cu rol ilustrativ

• Sportiva constănțeană, Sabrina Maneca Voinea, a cucerit medalia de argint în finala de la bârnă, sâmbătă, la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică de la Rimini (Italia), cu 14,166 puncte.

Românca, notată cu 14,100 în calificări (a doua notă), a fost devansată în finală de italianca Manila Esposito, care a primit 14,400 puncte. Podiumul a fost completat de franţuzoaica Marine Boyer, cu 14,033, potrivit Agerpres.

Lilia Cosman, a doua româncă prezentă în finală, s-a clasat pe locul al patrulea, cu 13,500, după ce în calificări fusese a şasea (13,266).

La paralele s-a impus italianca Alice D'Amato, cu 14,600, urmată de compatrioata sa Elisa Iorio, cu 14,366, şi de britanica Georgia-Mae Fenton, 13,900.

RugbyEchipa Under-16 de la Tomitanii Constanța, încă o victorie în campionat (GALERIE FOTO)