18:33 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atletele constantene, triumfatoare la Nationale

08 Aug, 2005 00:00 829 Marime text
Ieri s-au incheiat, la Bucuresti, pe stadionul Iolanda Balas, Campionatele Nationale de atletism, categoria juniori. Prezenta cu un numar mare de sportivi, delegatia constanteana a obtinut rezultate excelente, dominand aceasta competitie. Zestrea adunata de atletele noastre este impresionanta, ele cucerind in total opt medalii, dintre care cinci de aur, doua de argint si una de bronz. Performera lotului de la malul marii a fost, cum altfel, Cristina Bujin, proaspat medaliata cu bronz la Marrakech si cu argint la Kaunas. Bujin a castigat doua medalii de aur, una in proba de triplu salt, iar cea de-a doua la lungime. Sportiva, dubla legitimata, atat la LPS cat si la CS Farul, este antrenata de catre Lenuta Barzu Dragomir. O alta medalie de aur a fost adjudecata de catre Ana Maria Greceanu, (dubla legitimata cu LPS si CS Farul). Aceasta sportiva a concurat in proba de 10 km mars. De asemenea, Alina Duman (dubla legitimata cu LPS si CS Farul) s-a clasat pe locul intai in proba de 100 m, aducand delegatiei constantene a patra medalie de aur. Duman este antrenata de catre Dan Ciocan. Ultimele fete de "aur" din cadrul Nationalelor din capitala, au facut parte din echipa de stafeta 4x100 m. Ele sunt: Alina Duman, Andreea Rapotan, Corina Corolefschi si Cristine Spataru. Trecand in sfera "argintie", constantencele au castigat si aici doua medalii, una prin Alina Duman, in cadrul probei de 200 m, iar cealalta prin Cristine Spataru, la triplu salt. Singura medalie de bronz a fost castigata de catre atleta Cristina Toma, in proba de triplu salt. Sportiva este actualmente antrenata de catre Luminita Dragomir. Campionatele Nationale s-au incheiat ieri, dupa inchiderea editiei, perioada in care si alte atlete din Constanta mai concurau pentru, speram noi, cat mai multe medalii.