De-ale iernii
Evenimentele iernii in Constanta
13:15 17 01 2017 Citeste un ziar liber! Unde ne gasiti?

Făgădău ”Vă asigur că cel de-al 55-lea primar al municipiului va fi primarul tuturor”. Care au fost cei 54 dinainte lui

ro

09 Jun, 2016 04:32 5026 Marime text







 
"Îmi doresc ca în Consiliul Local să existe un singur partid, cel al constănțenilor. Vă asigur de o întreagă transparență, de dialog cu constănțenii. Vom organiza o conferință de presă în care vă vom prezenta proiectele noastre. Săptămânal, împreună cu un consilier local voi vizita câte un cartier al Constanței. Vom continua schimbarea și în partid, vom face o analiză atentă. Îi asigur pe constănțeni că cel de al 55-lea primar al municipiului va fi primarul tuturor', a declarat Decebal Făgădău, imediat după aflarea rezultatelor. 

Decebal Făgădău este al 55-lea primar al Constanței. Dar care au fost cei dinaintea lui?
 
Primăria Constanței a avut, de la unirea Dobrogei cu România, potrivit lucrării „Studii Istorice Dobrogene", coordonată de prof.uni.dr. Valentin Ciorbea, editată la Editura Ovidius University Press în 2003, în capitolul „Repere interbelice ale Constanţei şi litoralului românesc", al profesorului Stoica Lascu zeci de primari, în zeci de mandate.

Unii dintre ei cu mandate de numai câteva luni, alții de ani întregi, unii cu un singur mandat, alții cu mai multe mandate.
Primari ai Constanței în patru mandate au fost Mihai Coiciu, Virgil P Andronescu, Panait Holban și Radu Mazăre, ultimul mandat fiind incomplet în urma demisiei.
Cu trei mandate au fost primari Nicolae Mărgărint și Christea Georgescu.

Radu Mazăre a avut cel mai lung mandat consecutiv, de aproape 15 ani, la cârma municipiului Constanța, urmat de Petre Nicolae cu 13 ani de mandat.
Dintre cei 55 de primari 11 au fost în timpul comunismului și opt după Revoluția din decembrie 1989.
Cu toate acestea, după Revoluție, numai ultimii patru primari ai Constanţei, Cornel Neagoe, Gheorghe Mihăieşi, Radu Mazăre și Decebal Făgădădu au fost aleşi de către locuitorii oraşului prin vot democratic, ceilalţi fiind numiţi.
 
Lista completă a primarilor Constanței:
Antonio A Alexandridi (decembrie 1878-august 1880)
Panait Holban (septembrie 1880-aprilie 1882)
Antonio A. Alexandridi (aprilie 1882-februarie 1883)
Panait Holban (februarie 1883-februarie 1886)
Mihail Coiciu (decembrie 1886-septembrie 1888)
Panait Holban (octombrie 1888-august 1891)
Mihail Coiciu (august 1891-decembrie 1891)
Alexandru Belcik (decembrie 1891-aprilie 1892)
Mihail Coiciu (aprilie 1892-iunie 1897)
Eugen Schina (iunie 1897-decembrie 1899)

Ion Bănescu (ianuarie 1900-iunie 1900)
Mihai Polizu-Micşuneşti (iunie 1900-septembrie 1901)
Christea Georgescu (septembrie 1901-noiembrie 1901)
Pandele Tăruşanu (noiembrie 1901-februarie 1902)
Christea Georgescu (februarie 1902-septembrie 1904)
George Benderly (septembrie 1904-decembrie 1904)
Panait Holban (decembrie 1904-februarie 1905)
Ion Bănescu (februarie 1905-aprilie 1907)
Christea Georgescu (aprilie 1907-mai 1908)
Virgil P. Andronescu (mai 1908-august 1908)
George Boteanu (august 1908-martie 1910)
Mihail Coiciu (martie 1910-iulie 1910)
Virgil P. Andronescu (iulie 1910-noiembrie 1910)
Ioan N. Roman (noiembrie 1910-decembrie 1910)
Titus Cănănău (decembrie 1910-octombrie 1912)
Mircea Solacolu (noiembrie 1912-august 1913)
Virgil P. Andronescu (august 1913- octombrie 1916; decembrie 1918-ianuarie 1920)
Nicolae N. Botez (ianuarie 1920-martie 1920)
Mihail Turbatu (martie 1920-iunie 1920)
Eustaţiu Sachelarie (iunie 1920-aprilie 1921)
Traian Constantinescu (aprilie 1921-noiembrie 1921)
Ion Teodorescu-Valahu (noiembrie 1921-ianuarie 1922)
Ion Mărăşescu (ianuarie 1922)
Virgil P. Andronescu (ianuarie 1922-noiembrie 1925)
Nicolae Mărgărint (noiembrie 1925-aprilie 1926)
Ion Benţoiu (septembrie 1926-iunie 1927)
Nicolae Mărgărint (septembrie 1927-noiembrie 1928)
Francisc Sachetti (noiembrie 1928-octombrie 1929)
Gheorghe S. Popescu (octombrie 1929-iulie 1931)
Ion Teodorescu-Valahu (august 1931-iunie 1932)
Victor Fiacescu (iunie 1932-decembrie 1932)
Gheorghe S Popescu (decembrie 1932-decembrie 1933)
Nicolae Mărgărint (decembrie 1933-martie 1934)
Horia P. Grigorescu (martie 1934- decembrie 1937)
Constantin Florescu (ianuarie 1938-septembrie 1938)
Teodor Nicolau (septembrie 1938-iunie 1940)
Horia P. Grigorescu (iunie 1940-septembrie 1940)
Puiu Traian (septembrie 1940-ianuarie 1941)
Ion Bentoiu (ianuarie 1941)
Nicolae Rădulescu-Dobrogea (februarie 1941-septembrie 1941)

Nicolae Oprescu (septembrie 1941-septembrie 1944)
Dumitru Voicu (septembrie 1944 - noiembrie 1944)
Alexandra Şteflea (noiembrie 1944 - februarie 1945)
Ion Popescu (februarie 1945 - decembrie 1946)
Gheorghe Olteanu (ianuarie 1947 - iulie 1949)
Ilie Nicolae (aprilie 1949-decembrie 1950)
Gheorghe Radnev (decembrie 1950 - ianuarie 1954)
Tudose Vasiliu (ianuarie 1954 - decembrie 1955)
Marin Stancu (decembrie 1955 - ianuarie 1959)
Tudose Vasiliu (ianuarie 1959 - ianuarie 1961)
Petre Nicolae (ianuarie 1961-noiembrie 1974)
Gheorghe Trandafir (noiembrie 1974-octombrie 1979)
Gheorghe Fota (octombrie 1979-octombrie 1984)
Gheorghe Marinică (octombrie 1984-decembrie 1989)

Radu Marian (ianuarie 1990)
Călin Marinescu (februarie 1990-august 1990)
Adrian Manole (august 1990-septembrie 1991)
Tudor Baltă (septembrie 1991-februarie 1992)

Cornel Neagoe (martie 1992-iunie 1996)
Gheorghe Mihăieşi (iunie 1996-iunie 2000)
Radu Ştefan Mazăre (iunie 2000- mai 2015)
Decebal Făgădău (interimar mai 2015-iunie 2016)
Decebal Făgădău (iunie 2016-).
 
 
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii