Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
14:13 20 04 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Tricolorii", invinsi in Germania

ro

14 Jul, 2009 02:38 1024 Marime text

volei.jpgLiberoul Răzvan Tănăsescu a fost singurul constănţean prezent în sextetul de start al naţionalei

Naţionala masculină de volei a României a pierdut, duminică seară, în deplasare, scor 0-3, partida cu reprezentativa similară a Germaniei, ultima din cadrul Grupei B a Ligii Europene, şi a terminat pe ultimul loc.

După ce, în primul meci disputat de cele două formaţii sâmbătă, Germania a câştigat cu 3-1, echipa pregătită de Stelian Moculescu, formată în mare parte din jucători tineri, fără experienţă internaţională, a cedat fără drept de apel şi în cea de-a doua confruntare. Fără majoritatea componenţilor de bază, lăsaţi acasă de Stelian Moculescu, selecţionata „tricoloră" a început bine meciul de la Bamberg şi a condus în debutul setului inaugural la două-trei puncte (scor 4-2 şi 6-3). Gazdele au revenit însă repede şi s-au distanţat pe tabelă la 14-11. Ultima zvâcnire a echipei noastre a adus şi egalarea pe tabelă, scor 15-15, însă fosta echipă a lui Moculescu a preluat iniţiativa în joc, iar la final şi-au adjudecat parţialul cu 25-19. Setul secund a avut aceleaşi coordonate, ambele formaţii mergând cap la cap până spre finalul parţialului, când experienţa şi-a spus cuvântul, iar nemţii s-au distanţat decisiv, impunându-se cu 25-20. Al treilea set a fost la discreţia gazdelor, pe care l-au câştigat cu 25-16. Astfel, fosta echipă a lui Stelian Moculescu câştigă uşor în faţa naţionalei României, calificându-se la turneul final al Ligii Europene. „Felicit echipa Germaniei. A fost cea mai bună din grupă şi a meritat calificarea în Final Four. În general sunt mulţumit şi de jocul băieţilor mei şi de faptul că am reuşit să obţinem până acum patru victorii în Liga Europeană, în faţa unor echipe puternice", a spus tehnicianul naţionalei României. Pentru echipa noastră au evoluat în acest meci: Cristian Bartha, Mihai Gheorghiţă, Mihai Dumitrache, Andrei Laza, Marius Ciortea, Florin Bălhăceanu şi Răzvan Tănăsescu (libero). La gazde au jucat Patrick Steuerwald, Georg Grozer, Eugen Bakumovski, Robert Kromm, Marcus Bohme, Georg Wiebel şi Ferdinand Tille. În celealtă dublă întâlnire din Grupa B, Belgia a dispus de Grecia, scor 3-2 şi 3-0.  Înainte de debutul partidei, Federaţia Germană de Volei a organizat o minigală în care i-a mulţumit antrenorului Stelian Moculescu pentru contribuţia pe perioada cât a fost selecţionerul naţionalei Germaniei. Pe ecranul sălii au rulat imagini din perioada în care Moculescu era la cârma Mannschaftului, fapt ce l-a emoţionat pe tehnician. Stelu a antrenat timp de 14 ani (1987 - 1990 şi 1999 - 2008) echipa pregătită acum de Raul Lozano. Printre performanţele reuşite se numără un loc 5 la Campionatul European din 2007, locul 9 la Campionatul Mondial din 2006 şi a dus naţionala, pentru prima dată după 36 de ani, la Jocurile Olimpice de la Beijing.

Ti-a placut articolul?

Comentarii