01:54 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HC Dobrogea Sud Constanţa, succes la limită cu CSM Focşani 2007. "Delfinii", pe locul doi în clasament

01 Apr, 2021 20:26 2659 Marime text

• Echipa de pe litoral se află pe locul doi în clasament, cu 48 de puncte.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Cosntamţa a susţinut astăzi meciul din etapa a 20-a a Ligii Naţionale, întâlnind la Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe CSM Focşani 2007.

Victoria i-a aparţinut formaţiei de pe litoral, care s-a impus la limită, cu 27-26 (13-10).

Obiectiv îndeplinit: plecăm cu 3 puncte din Sepsi Arena! Victoria cu CSM Focșani a venit meritat, după un meci pe care l-am avut tot timpul în mână. Komogorov a perforat poarta de șase ori în prima repriză, Ignat a trimis un trasor în ultima secundă și am intrat la pauză cu 13-10. La jumătatea reprizei a doua, Andrei a finalizat din extremă și imediat pe contratac, după o intercepție proprie, iar tabela arăta bine pentru noi: 22-18. “Delfinii” au apăsat accelerația și s-au dus la cinci goluri, 24-19, în minutul 47, dar adversarii s-au apropiat amenințător pe final și ultimele 5 minute au fost un adevărat thriller. 25-24, în minutul 55. Paradă Iancu în fața lui Miroiu. Acțiune și gol Buricea: 26-24! Gol Marjanovic, din extrema stângă: 26-25. 7 metri transformat de Marjanac: 26-26! Atacul și 35 de secunde. George hipnotizează apărarea adversă cu o pătrundere rapidă, finalizată cu gol din plonjon: 27-26! 6 secunde. Susanu reușește intercepția și emoțiile se risipesc. Luăm cele 3 puncte și ne consolidăm locul 2 în Liga Zimbrilor!, se arată pe site-ul oficial al HCDS.

Au evoluat:

CSM Focșani 2007 (Dalibor Cutura, Marko Isakovic, Viorel Ciubotaru): Cloșcă, Rusu – Marjanac 8 goluri (2x7m), Marjanovic 6 (2), Miroiu 4, Eros 3, Krstevski 2, Mănescu 1, Țuțu 1, Rață 1, Pătru, Ragea, Popoviciu.

HC Dobrogea Sud (Djordje Cirkovic, George Buricea, Ionuț Stănescu): Iancu, Vasile – Komogorov 8, Nistor 5, Andrei 5, Nikolic 2, Buricea 2, Chikovani 2, Ignat 2, Ilie 1, Simovic, Susanu, Chiuffa, Stănescu, Ostace.

În urma acestui succes, HCDS se menţine pe locul doi în clasamet, cu 48 de puncte, având 16 victorii şi trei înfrângeri în 19 partide.

Liderul, Dinamo Bucureşti, totalizează 55 de puncte, iar formaţia de pe poziţia a treia, Potaissa Turda, are 47 de puncte.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): Facebook (HC Dobrogea Sud)