16:27 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Boban Nikolov, eroul FC Viitorul Under-19 din semifinala de poveste cu Pandurii Tg. Jiu de acum opt ani (galerie foto + video)

13 May, 2020 00:00 3220 Marime text

În urmă cu aproape opt ani, pe 15 mai 2012, FC Viitorul Under-19 (generația 1993/1994) disputa, la Buftea, semifinala Campionatului Național de la acea categorie de vârstă, contra formației Pandurii Tg. Jiu U-19.

Partida a fost extrem de spectaculoasă și s-a încheiat cu victoria formației antrenate de Cristian Cămui, scor 4-3 (2-1). Eroul meciului a fost internaționalul macedonean Boban Nikolov (care în prezent joacă la la MOL Vidi), care a înscris un hat-trick, în minutele 29, 36, 76. Cel de-al patrulea gol al formației constănțene a fost marcat de Robert Paraschivoiu, în minutul 48. Pentru Pandurii U-19 au punctat Alexandru Neagu (27), Alberto Novabilschi (66) și Daniel Unguru (90+3).
Pentru FC Viitorul U-19 au evoluat în acest joc șapte viitori jucători de Liga 1: Bogdan Țîru, Bogdan Mitache, Boban Nikolov, Valeriu Tiron, Ionuț Vînă, Cristian Gavra și Florin Tănase.
Echipa de pe litoral a jucat cu: George Șerban - Ștefan Soldat, Bogdan Țîru, Robert Paraschivoiu, Bogdan Mitache - Boban Nikolov (87 Cornel Suciu), Marco Muscă (89 Rajmond Balint), Valeriu Tiron (80 Daniel Păiuș) - Ionuț Vînă (83 Erhan Eracai), Cristian Gavra (78 Răzvan Ciochină), Florin Tănase.

Sursa foto: Academia Hagi

Ziua în care Arpad Tordai, la numai 15 ani, a apărat trei lovituri de pedeapsă, iar FC Viitorul a învins Dinamo și a mers în semifinale (galerie foto + video)