18:41 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Studenţii de la „Ovidius", pe podiumul Campionatului Naţional Universitar de Atletism

22 May, 2012 00:00 1515 Marime text

Ovidius-UniversitateaOvidiussediu.jpgÎn perioada 19 - 20 mai 2012, o delegaţie formată din 4 studenţi ai Universităţii „Ovidius" a participat la faza finală a Campionatului Naţional Universitar de Atletism, organizat de Universitatea „Babeş Bolyai" din Cluj.

Studenţii constănţeni au obţinut 5 medalii - două de aur, două de argint şi una de bronz. Astfel, Maria Mazilu (anul II) este noua campioană universitară la 100 m plat, cu o performanţă de 12,35 secunde (obţinând medalie de aur) şi vicecampioană la 200 m plat, cu un record personal de 25,27 secunde (medalie de argint). Tot două titluri a cucerit şi Claudia Bobocea (anul I, IFR), campioană universitară la 3.000 m plat, cu o performanţă de 10:08:58 (medalie de aur) şi vicecampioană la 1.500 m plat (medalie de argint). Cea de a cincea medalie aparţine Nadiei Ilaş, la 100 m garduri, cu un record personal de 14,48 secunde, obţinând medalie de bronz. Cel de-al patrulea student de la Universitatea „Ovidius", Dragoş Sbarcea (anul II), s-a clasat pe locul al 4-lea la triplusalt, cu o săritură de 13,93 metri. Rezultatele studenţilor sunt notabile, cu atât mai mult cu cât Nadia Ilaş este studentă la Facultatea de Litere (specializarea Jurnalism, anul I), iar Claudia Bobocea la IFR, în cadrul Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport, egalând în performanţe studenţii cursurilor de zi din cadrul facultăţii. Studenţii s-au bucurat de cele mai bune condiţii de pregătire teoretică şi practică, fiind antrenaţi să concureze cu cei mai buni colegi din ţară la atletism. Conducătorul delegaţiei constănţene a fos lect. univ. dr. Daniel Duţă, iar selecţia studenţilor din cadrul Universităţii a fost efectuată de prof. univ. dr. Cecilia Gevat şi de conf. univ. dr. Alin Larion, de la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport.