Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
03:37 21 03 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Mogoş Manea, candidat pentru funcţia de primar la Eforie

ro

07 Jun, 2012 03:14 1576 Marime text

Stimaţi concetăţeni ai localităţii Eforie, eu, Mogoş Manea, candidez la funcţia de primar al oraşului Eforie din partea Partidului Poporului - Dan Diaconescu.

Locuiesc în Eforie Nord şi cunosc foarte bine problemele comunităţii, atât în Eforie Sud, cât şi în Eforie Nord.

Am experienţa necesară în domeniu, între anii 2004 - 2006 am lucrat în Primăria Eforie, director executiv al Direcţiei Corp Control, 2006 - 2008 - director executiv al Direcţiei Poliţiei Comunitare Eforie, 2008 - 2011 - consilier local.

După data de 10.06.2012, dacă cetăţenii oraşului nostru îmi vor da votul, îi asigur că schimbarea va avea loc în primul rând în comportamentul şi atitudinea administraţiei publice faţă de cetăţeni, de la primar până la ultimul referent, pentru simplul motiv că sunt angajaţi în slujba comunităţii.

Proiecte pentru oraşul Eforie

Platforma program pe care eu şi echipa mea ne-am propus-o în perioada ce va urma alegerilor locale este:

- crearea de locuri de muncă pentru locuitorii oraşului, având în vedere realizarea de parteneriate între Primărie şi agenţii privaţi, readucerea la adevărata sa valoare a SC Util Serv 96 Eforie Sud, pentru ca eforienii să beneficieze de servicii publice cu costuri suportabile (salubrizare, spaţii verzi, realizări de lucrări de construire cu lucrători de la industria mica etc.), cât şi realizarea tuturor lucrărilor de construire (locuinţe ANL, locuinţe sociale etc.) cu forţa de muncă a oraşului, astfel ca banii câştigaţi să rămână în oraşul nostru;

- construirea de locuinţe pentru tineri şi pentru persoane cu probleme sociale;

- înfiinţarea unei case de cultură;

- înfiinţarea a două centre medicale de permanenţă şi ambulator cu laborator de analize medicale;

- înlocuirea ajutoarelor alimentare cu bonuri valorice;

- reabilitarea tuturor străzilor şi trotuarelor;

- extinderea reţelei de apă-canal în zonele în care aceasta nu există (cartierul nou Eforie Nord, prelungire strada 23 August, strada Mărăşeşti, strada Decebal parţial - Eforie Nord);

- extinderea reţelei de distribuţie electrică în zonele în care aceasta nu există (cartier nou Eforie Sud, cartier nou Eforie Nord, prelungire strada 23 August - Eforie Nord);

- încurajarea investitorilor atât români, cât şi străini în domeniul producţiei şi al turismului, astfel să avem un venit şi pe timpul sezonului rece;

- realizarea de demersuri pentru trecerea plajelor în administraţia Primăriei, pentru o mai buna întreţinere şi exploatare;

- reducerea taxelor şi impozitelor unor categorii de persoane defavorizate, pentru a uşura povara acestora;

- interzicerea construirii pe spaţii verzi. Măsura va fi luată în beneficiul locuitorilor comunităţii, pentru menţinerea unei suprafeţe de cel puţin 20 mp/cap de locuitor;

- înfiinţarea unei creşe în Eforie Nord şi modernizarea celei din Eforie Sud;

- înfiinţarea a două pieţe agroalimentare;

- informarea cetăţenilor oraşului cu privire la hotărârile pronunţate în Consiliul Local şi la dispoziţiile primarului;

- informarea cetăţenilor privind cheltuirea banului public şi consultarea lor privind investiţiile de viitor ale oraşului;

- voi face program de audienţe pentru cetăţenii Eforiei, separat pentru Eforie Sud, separat pentru Eforie Nord, pentru ca oamenii să nu mai fie puşi pe drumuri;

- răspunsul petiţiilor va fi dat în termen legal, iar în caz de urgenţă în termenul prevăzut de hotărârile de consiliu în vigoare;

- voi trata cetăţenii noştri cu bun simţ, competenţă şi profesionalism.

Intenţii de viitor

În activitatea administraţiei publice locale doresc să nu se facă deosebirea între culoarea politică a cetăţenilor. Înainte de a fi PSD-ist, PNL-ist, PP-DD-ist, suntem oameni, iar oamenii au drepturi egale şi aceste drepturi trebuie respectate.

Stimaţi concetăţeni, eu, Mogoş Manea, daca voi fi primarul dumneavoastră, voi acorda atenţia cuvenită problemelor dumneavoastră, problemelor oraşului, voi fi alături de dumneavoastră zi şi noapte, la bine şi la greu.

Eforie este oraşul care are nevoie de schimbare. Eu sunt cel ce voi schimba în bine Eforie pentru că ştiu, pentru că pot, pentru că fac. Omul sfinţeşte locul. Trebuie doar să-l alegeţi pe cel care ştie să o facă, pe cel care ştie să ajute oamenii, pe cel care respectă legea. Sunt un om luptător şi ambiţios, adică omul cu care Eforie va avea numai de câştigat.

Ti-a placut articolul?

Comentarii