20:26 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Dinamo s-a calificat în finala Cupei României

20 Apr, 2016 23:58 1688 Marime text

În această seară, Dinamo s-a calificat în finala Cupei României, după ce a terminat la egalitate cu Steaua, 2-2 (0-1), meciul jucându-se pe Arena Națională.

Gabriel Enache a marcat primul său gol pentru Steaua în min. 17. Echipa a rămas în zece oameni din minutul 43, când a fost eliminat Alexandru Bourceanu, pentru o intervenție dură asupra lui Harlem Gnohere. De asemenea, la pauză, Steaua a rămas și fără antrenorul Reghecampf, trimis în tribune pentru proteste la adresa arbitrului Cristian Balaj.

Dinamo a reușit egalarea prin Patrick Ekeng (51), dar un minut mai târziu Alex Chipciu a marcat al doilea gol al Stelei, după o acțiune a lui Adrian Popa. La un corner executat de Palic, Marc a trimis mingea în bară, Essombe a tras la poartă, Cojocaru a respins, iar fundașul Ante Puljic a fost pe fază și a trimis mingea în plasă (75).

Finala va avea loc pe 10 mai, pe Arena Națională, cealaltă finalistă urmând să fie desemnată mâine, dintre CFR Cluj și ASA Târgu Mureș (0-0 în tur).