02:55 27 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul a oferit "bancarilor" primul punct in deplasare

23 Sep, 2006 00:00 946 Marime text

"Rechinii" nu au reusit decat un 1-1 in fata unei formatii aflate in suferinta * A fost de asemenea primul gol pentru FC National in meciurile sustinute in deplasare in aceasta editie de campionat * In minutul 67, Raul Costin a primit al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu dupa o intrare dura la Florin Lungu, oaspetii ramanand chiar in noua jucatori, in minutul 85, dupa ce Florentin Dumitru a fost eliminat pentru proteste * Dupa marcarea golului de catre FC National, suporterii constanteni au scandat: "Rusine, rusine sa va fie", "Grigoras, Petre Grigoras" si "Demisia"

Echipa FC National a obtinut, joi, primul punct in deplasare in actualul sezon, scor 1-1, tocmai pe terenul Farului, in etapa a VIII-a a Ligii I. Pentru Farul a marcat Armel Disney, in minutul 64, in timp ce pentru FC National a inscris Ovidiu Herea, in minutul 48. A fost de asemenea primul gol pentru "bancari" in meciurile sustinute in deplasare in aceasta editie de campionat. Erik Lincar a trecut, pe partea dreapta de Schiopu, a trimis mingea la Raul Costin, care a recentrat la Herea, acesta invingandu-l pe Vlas din patru metri. Disney a egalat pentru Farul in minutul 64, in urma unei faze suspecte de ofsaid, dupa o balbaiala a fundasilor de la FC National. Lungu a sutat, portarul Nae a scapat mingea in fata, iar Disney a trimis in poarta goala. In minutul 67, Raul Costin a primit al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu dupa o intrare dura la Florin Lungu. FC National a ramas chiar in noua jucatori, in minutul 85, dupa ce Florentin Dumitru a fost eliminat pentru proteste. Farul a inceput in urmatoarea formula: 30. Vlas - 2 Farmache (25. M. Nae min. 78), 6. Gheara, 5 . Schiopu, 20. L. Florea - 14. Voiculet (17. Todoran min. 60), 8. Fl. Lungu, 32. I. Apostol - 9. Disney, 11 Gurita - 7. L. Mihai (18. M. Soare min. 85). De cealalta parte, Marin Duna a trimis urmatorul unsprezece: 13. E. Nae - 14. Ghindeanu, 27. Burca, 5 . Panc, 25. L. Rusu - 26. Ilin, 6. Lincar (21 I. Mihnea min. 86), 29. R. Costin, 24. Iancu (20. Fl. Dumitru min. 46)- 19. Cl. Dragan (11 C. Cursaru min. 72), 16. Herea. Cartonase galbene: Farmache, min. 14, Lungu, min. 19 / Herea min. 39, Costin min. 43, min. 67, Ghindeanu, min. 44. Cartonase rosii: R. Costin min. 67, Fl. Dumitru min. 85. Meciul a fost arbitrat de Augustus Constantin, ajutat la cele doua linii de Daniel Burloiu si Bogdan Medrea, in vreme ce rezerva a fost Adrian Comanescu. Observatorii partidei au fost Mircea Dancu si George Ionescu. La meciul disputat pe stadionul "Farul" au asistat aproximativ 1000 de spectatori. Dupa marcarea golului de catre FC National, suporterii constanteni au scandat: "Rusine, rusine sa va fie", "Grigoras, Petre Grigoras" si "Demisia". La final, tehnicianul Momcilo Vukotici a declarat ca Farul a facut cel mai bun meci de la inceputul sezonului. "Un joc incredibil, a fost poate cel mai bun meci al nostru din acest inceput de sezon, dar nu am reusit sa inscriem pentru a lua cele trei puncte. Nu sunt multumit de rezultat. Avem probleme in meciurile de acasa, este a treia intalnire pe teren propriu in care nu obtinem victoria. Jucatorii au demonstrat ca vor sa obtina punctele. Eu nu am venit sa creez probleme, daca nu mai este nevoie de mine sa mi se spuna, eu am venit sa incerc sa schimb atitudinea jucatorilor si sa obtin rezultate", a spus Vukotici.